تولید زعفران در تربت حیدریه کاهش یافت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه میزان تولید امسال زعفران را در این شهرستان ۲۹ تن اعلام و بیان کرد: این حجم در مقاسه با سال زراعی گذشته ۲۵ درصد کمتر شده است.

محمدرضا عباسپور روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا سطح زیر کشت زعفران را در تربت حیدریه هشت هزار و ۹۰۰ هکتار ذکر و بیان کرد: پیش بینی می شد در فصل زراعی جاری ۳۸ تن زعفران از این سطح برداشت شود اما محقق نشد. 
وی از عمده دلایل کاهش تولید زعفران را کمبود بارش در فصول پاییز و زمستان پارسال و همچنین افزایش گرمای هوا در فصل تابستان امسال اعلام کرد. 
مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه همچنین در پاسخ به انتقاد برخی زعفرانکاران مبنی بر امتناع بورس زعفران این شهرستان از خرید محصول کشاورزان گفت: بورس سازمانی خصوصی و تابع استانداردهای خاص خود است لذا نمی توانیم برای آنها دستورالعمل تدوین کنیم ضمن اینکه پارسال هم که دولت طرح توافقی را اجرا کرد از مجموع ۳۰۰ تن زعفران تولیدی فقط ۷۰ تن آن خریداری شد. 
وی ظرفیت انبار بورس زعفران تربت حیدریه را نیز محدود توصیف و بیان کرد: بورس اگر بخواهد ظرفیت جدیدی بگیرد به ازای هر تن باید ۱۵ میلیارد تومان وثیقه و بیمه بپردازد. همچنین اگر هر خریداری بخواهد زعفران تربت حیدریه را بخرد این حق قانونی بورس است که کالایی را عرضه کند که از غربال آنالیز آزمایشگاه گذشته باشد و از هر لحاظ بی عیب و نقص باشد زیرا اگر غیر این باشد اعتماد به بورس از بین می رود.
عباسپور افزود: از سوی دیگر بارها به کشاورزان اعلام شده در فصل برداشت زعفران از عرضه محصول خودداری کنند لذا مقصر اصلی در کاهش قیمت زعفران کشاورزان هستند که به یکباره با حجم زیاد محصول را به بازار عرضه می ‌کنند که باعث افت قیمت می شود. 
وی ادامه داد: شرکت بورس با بانک ملی قراردادی منعقد کرده که بر مبنای آن به ازای هر کیلوگرم زعفران تحویلی از سوی کشاورزان به بورس، بانک نیز به کشاورزان ۱۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۱۸ درصد بپردازد.
۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمینهای کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.
بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی به ترتیب رتبه های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد. یکی از شاخصترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده زعفران است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در فاصله ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.