تولید زعفران در فضای مریخی!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک جوان ماکویی دست به یک کار خلاقانه زده و تنها با ۵ میلیون تومان هزینه، فضایی را با شرایط کشت گیاه در مریخ بوجود آورده و زعفران را با استفاده از روشی نوین، بدون استفاده از خاک (هوا کشت) در گوشه ای از حیاط منزلش کشت کرده است.

علی گلابی، محقق جوان اهل منطقه آزاد ماکو در گفتگو با خبرنگار ایسنا در تشریح دلایل خود از آغاز چنین فعالیتی گفت: همواره دغدغه‌ام، راه‌اندازی کاری نو برای ایجاد اشتغال بوده است که از اواخر سال گذشته به دنبال راه‌اندازی گلخانه با روش هیدروپونیک (بدون خاک) بودم و پس از تحقیق و مطالعه تصمیم گرفتم شد که از فرصت‌های در دسترس استفاده کنم و در شهر و در گوشه‌ای از منزل با تحقیق شروع به کشت زعفران کنم.

به گفته وی، پیازچه این زعفرانها را از مشهد تهیه کرده است و در ظرفهای سه متری که دست ساز وی است در گوشه حیاط منزل خود پرورش می‌دهد.

این محقق جوان در تشریح روش نگهداری پیازها توضیح داده، ۱۰۰ کیلوگرم از آنها را در ابتدا نقره کوب کرده، خاک آنها را جدا و در گلخانه‌ای که باز دست ساز است در طبقه‌های چوبی که نگهداری خاصی دارد قرار داده است. کیفیت محصول مثال زدنی است و دلیل آن هم به دور بودن زعفران از تابش مستقیم نور خورشید است. در این روش نوین کشت، رطوبت از قسمت های تحتانی و فوقانی وارد مجموعه شده و زعفران در مدت ۵ ماه پرورش می‌یابد.

 گلابی، برای کاشت و پرورش زعفرانها ۵۰ میلیون ریال هزینه کرده و پیش بینی می‌شود در اولین برداشت، بیش از ۱۰۰ گرم محصول زعفران برداشت کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۰

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.