Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زعفران از جمله گیاهانی است که ازدیاد آن از طریق پیاز (کُرُم) صورت می گیرد. به لحاظ این که پس از کاشت اولیه مدت ۷ تا ۱۰ سال متوالی محصول می دهد، مرحله کشت زعفران منحصراً در سال اول انجام می گیرد و طی سال های بعد تنها عملیات مربوط به مراحل داشت و برداشت زعفران اجرا می شود. خاک مساعد معمولاًَ شنی رسی به علاوه مقداری کود حیوانی (۲ تا ۳ هفته قبل از کاشت ۲۵ تا ۳۰ تن در هکتار) می باشد.

تکثیر زعفران: تکثیر زعفران از طریق ایجاد پیازچه های جدید که از پیاز مادر تولید می شود صورت می گیرد. پیاز زعفران در ماه های تابستان به صورت غیر فعال و راکد در زمین باقی می ماند و رشد دوباره خود را در حدود پایان تابستان شروع می نماید. بر طبق گزارشات موجود، چندین نوع شناخته شده در کشورهای مختلف کشت می گردد که برخی از آنها جنبه تزئینی دارند.

برداشت زعفران: گل زعفران معمولاً در اواسط پاییز برداشت می شود و روش متداول برداشت آن دستی است. پس از نخستین آبیاری گیاه زعفران شروع به رشد می کند. در جنوب خراسان گل های زعفران غالباً از اوایل آبان تا اوایل آذر ظاهر می شود و به محض پیدا شدن اولین گل ها در مزرعه، برداشت محصول آغاز می شود. زمان برداشت زعفران بستگی به شرایط محیطی و زراعی دارد. عملیات برداشت گل در یک مزرعه حدوداً ۲۰ روز به طول می انجامد.

جابجایی و حمل و نقل زعفران: در هنگام جابجایی و حمل و نقل گل زعفران بایستی موارد زیر را رعایت نمود:

  • جابجایی گل زعفران باید به گونه ای باشد که گل ها از صدمه مکانیکی و آلودگی های محیطی حفظ شوند.
  • از انباشتگی بیش از اندازه و فشرده شدن گل در هنگام جابجایی و ترابری جلوگیری شود.
  • ظروف حمل گل باید به صورتی روی هم قرار گیرد تا از وارد شدن صدمه مکانیکی و فیزیکی به گل جلوگیری شود.
  • در صورت طولانی بودن زمان حمل و نقل، جهت مصونیت گل در برابر نور و آلودگی، از پوشش مناسب بر روی گلها استفاده شود.

جداسازی: جداسازی هر چه سریعتر زعفران در بهبود کیفیت محصول تولیدی موثر است و بهترین دما برای نگهداری کلاله ها در فاصله زمانی جداسازی تا خشک کردن، دمای یخچال می باشد.

خشک کردن: زعفران تازه را برای نگهداری طولانی باید خشک نمود. روش خشک کردن تعیین کننده کیفیت و ارزش نهایی زعفران می باشد. عطر خاص زعفران در هنگام خشک کردن در اثر هیدرولیز شدن ترکیبات پیکروکروسین (عامل طعم زعفران) و آزاد کردن سافرانال (عامل عطر زعفران) تولید می گردد.

  • روش سنتی ایرانی: این روش مستلزم خشک کردن زعفران در سایه و یا اتاق گرم و خشک برای حدود ۸ تا ۱۲ روز می باشد. در این روش امکان رشد و تکثیر میکروارگانیزم ها و افزایش آلودگی و همچنین کاهش قدرت رنگ دهی در اثر فعالیت آنزیم ها، بدلیل طولانی بودن زمان خشک کردن وجود دارد.
  • روش اسپانیایی: زعفران بر روی الکی با شبکه توری ابریشمی و تحت دمای متوسطی حدود C°ا۶۰ – ۵۰ برای مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه حرارت غیر مستقیم قرار داده می شود. در این روش رنگ بیشتری نسبت به روش سنتی ایرانی و یا خشک کردن در هوای آزاد ظاهر می شود و احتمال آلودگی قارچی محدود می گردد.

نگهداری زعفران: پس از خشک کردن و سرد نمودن، زعفران را داخل ظروف مناسب قرار می دهند. زعفران ممکن است در ظروف شیشه ای، پاکت های پلی اتیلنی (L.D)، قوطی های پلی اتیلنی (H.D) و یا پاکت های آلومینیومی لایه دار بسته بندی شود. زعفران باید پس از بسته بندی برای جلوگیری از فشرده شدن داخل کارتن قرار گیرد و هنگام ترابری در جعبه های چوبی یا فلزی گذاشته شود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.