تولید سالانه زعفران در افغانستان به ۱۳ تن شد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان اعلام کرد که تولید زعفران در این کشور در سال زارعی جاری با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۲ هزار و ۹۵۵ کیلوگرم رسید.

به گزارش ایرنا، «اکبر رستمی» روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی در کابل گفت که زمین های زیر کشت زعفران در افغانستان برای سال زراعی جاری نیز با رشد ۲۱ درصدی به ۳۱ هزار و ۲۲۰ هکتار رسید.
وی افزود که به ترتیب استان های «هرات»، «فاریاب»، «قندهار»، «بلخ»، «سرپل» و «فراه» بیشترین میزان تولید زعفران را در امسال به خود اختصاص داده اند.
سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان گفت که با آغاز تحقیقات علمی برای کشت و تولید زعفران به شیوه گلخانه ای که با همکاری کشور چین صورت گرفته، این روش در استان های «دایکندی»، «بامیان» و «کابل» نتایج خوبی در بر داشته است.
به گفته رستمی ۱۰۰ دستگاه ماشین خشک کننده زعفران در ۳۱ استان افغانستان توزیع شده و شش مرکز فرابری و بسته بندی استاندارد در استان های هرات و فاریاب برای ان محصول تجهیز شده است.
سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان گفت که در بخش آموزش و افزایش ظرفیت ، بیش از شش هزار و ۶۰۰ تن از کشاورزان زعفران در زمینه تولید، فرآوری و بسته بندی آموزش دیده اند.
به گفته او ۲۵ مکان آموزشی برای کشاورزان زعفران ایجاد شده و آزمایشگاه سنجش کیفی در هرات نیز مجهزتر شده است.
رستمی گفت که در سال جاری، کشاورزان افغان ۱۷ میلیون دلار از بابت فروش پیاز و پرچم زعفران درآمد داشته اند و ۹۰ درصد تولیدات زعفران افغانستان به کشورهای اروپایی، عربی و آمریکا صادر شده است.
دولت افغانستان تلاش دارد با ترویج کشت زغفران و دیگر محصولات زراعی مانند گیاه «آلوئه ورا» که درآمد مناسبی برای کشاورزان ایجاد می کنند، مقابله ای موثرتر با کشت مواد مخدر از طریق کشت جایگزین در این کشور داشته باشد.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۲۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.