۶۳۷ کیلو زعفران در استان مرکزی تولید می شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر کل دفتر امور اقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی گفت: بیش از ۶۳۷ کیلوگرم زعفران سالانه در نقاط مختلف این استان تولید می شود.

«محمود نعمتی» روز دوشنبه در نخستین نشست کار گروه گیاهان دارویی استان مرکزی در محل استانداری این استان، افزود: ۶ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر کشت زعفران است و قابلیت توسعه آن نیز وجود دارد.
مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری مرکزی اظهار داشت: یک هزار و ۶۰۰ تن انواع داروهای گیاهی هر سال در نقاط مختلف این استان کشت می شود که توجه ویژه به این بخش گام مهمی در راستای تولید ثروت و ایجاد اشتغال پایدار است.
وی بیان کرد: با توجه به کمبود آب در استان مرکزی توسعه کشت های کم آب بر از قبیل گیاهان دارویی می تواند ضمن حفظ ظرفیت کشاورزی استان گام مهمی در راستای صرفه جویی باشد.
نعمتی اضافه کرد: شناخت ظرفیت گیاهان دارویی در قالب تحقیقات مهمترین عامل موثر در توسعه کشت این گیاهان است که باید مورد توجه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی جهاد کشاورزی استان قرار گیرد.
وی ادامه داد: توسعه کشت گیاهان دارویی حرکتی ارزشمند و سرمایه گذاری پایدار در جهت ارزآوری، اشتغال و حفظ آب و خاک است.
مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری مرکزی گفت: ستاد کشت گیاهان دارویی این استان به ریاست استاندار تشکیل شده و اعضا و کمیته های تخصصی نیز تا حدود زیادی مشخص شده است.
وی افزود: توسعه فناوری، فرآوری، بازاریابی و آموزش مهمترین ارکان ستاد کشت داروهای گیاهی استان مرکزی است که دستگاه های خصوصی و دولتی عضو این ستاد باید برنامه های خود را حول این محورها تدوین کنند.
نعمتی تاکید کرد: شرایط موجود کشت داروهای گیاهی و ظرفیت اسمی استان از قبیل تنوع و میزان کشت و ظرفیت صادرات باید از سوی اعضای ستاد مشخص شده و سپس نقش راهی برای بهره گیری از همه ظرفیت موجود تدوین شود.
۸۶ هزار هکتار از اراضی استان مرکزی زیر کشت گیاهان دارویی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.