تولید ۷/۵ کیلوگرم زعفران در هر هکتار از مزارع لرستان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: کشت گیاهان دارویی در استان آسیب‌شناسی شود.

پروین رامک در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: هم اکنون گیاهان دارویی که زراعی شده و یا در حد انبوه در رویشگاه‌های طبیعی تولید می‌شوند، توانایی حضور در بازارهای جهانی، ارز آوری و قدرت رقابت در میدان اقتصاد بین‌المللی را دارند.

وی اضافه کرد: در دهه ۷۰ و تا اواسط دهه ۸۰ گشنیز و رازیانه در سطح انبوه در شهرستان‌های سلسله و دلفان کشت می‌شدند اما متأسفانه در سال‌های اخیر سطح زیر کشت این گیاهان به شدت کاهش یافته و لازم است در این خصوص موضوع بررسی و آسیب‌شناسی شود.

رامک ادامه داد: طی پژوهش و بررسی‌های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان در سال‌‌های اخیر مشخص شده که کشت زعفران در شهرستان‌های کوهدشت، خرم‌آباد و پیرانشهر بهترین سازگاری را داشته و میانگین تولید در مزارع این شهرستان‌ها ۷/۵ کیلوگرم است.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: این رقم بالاتر از میانگین تولید زعفران در کشور که حدود ۵/۵ کیلوگرم بوده، است.

رامک گفت: با توجه به وجود استعدادها و مزیت‌های نسبی ممتاز اقلیمی و تنوع گونه‌های دارویی موجود استان، لازم است تا کاشت گیاهان دارویی مورد توجه ویژه قرار گیرد و برنامه‌هایی در زمینه تولید انبوه و تجاری‌ سازی گیاهان دارویی و نیز بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی در استان طراحی و اجرا شود./

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۰۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.