حمایت از کشاورزان در فصل برداشت زعفران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران بر ضرورت حمایت مالی دولت به جهت تامین نقدینگی زعفرانکاران در زمان برداشت این محصول راهبردی در کشور تاکید کرد. 
سید علی حسینی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: زعفران در ابتدای فصل برداشت یعنی آبان هر سال قیمتی معقول و پائینی دارد.
وی همچنین اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد در این فصل محصول زعفران را از کشاورزان خریداری و به تعبیری از کمبود نقدینگی زعفرانکاران در مقطع زمانی برداشت محصول از مزرعه سوء استفاده می کنند.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران گفت: کمبود نقدینگی زعفرانکاران در فصل برداشت مربوط به سال های اخیر نیست بلکه این مشکل از سال های بسیار دور در کشور مطرح بوده ولی تاکنون اقدام خاصی به جهت تامین نقدینگی کشاورزان در این مقطع حساس از طرف هیچ نهاد دولتی در مملکت صورت نگرفته است.
وی افزود: دولت در زمان برداشت زعفران برای رفع مشکل نقدینگی و کوتاه کردن دست دلالان از این بازار باید از تولیدکنندگان حمایت جدی داشته باشد.
حسینی در ادامه این مصاحبه رادیویی اظهارداشت: تعاون روستایی در سال ۱۳۹۷ بخش عمده ای از زعفران کشاورزان را با یک میلیون تومان بالاتر از قیمت فروش واسطه ها در بازار خریداری کرد.
وی گفت: حرکت مورد اشاره کمک بزرگی در همان مقطع زمانی به کشاورزان بود چراکه حداقل امید به این داشته باشند که قیمت زعفران گران تر می شود.
عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران افزود: متاسفانه این اتفاق در بین تعداد اندکی از کشاورزان افتاد چرا که بخش بزرگی از فروشندگان زعفران به سازمان تعاون روستایی دلالان و واسطه ها بودند.
وی تصریح کرد: این افراد محصول زعفران را به قیمت پائین از کشاورزان خریداری و با نرخ های بالاتر به سازمان تعاون روستایی عرضه و سود قابل توجهی به جیب زدند.
حسینی گفت: این راهکاری نبود که بتواند مشکل مالی زعفرانکاران را در فصل برداشت محصول رفع کند بلکه بهترین اقدام در این زمینه پرداخت تسهیلات بانکی بدون سود به کشاورزان است.
وی افزود: بدون شک با تامین نیاز مالی زعفرانکاران در فصل برداشت ضمن کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها محصول مدنظر به تدریج و با قیمت مناسب برای فروش به بازار مصرف عرضه خواهد شد.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآور شد: قیمت زعفران براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار تعیین می شود.

منبع : فصل تجارت – مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۰۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.