حنایی که جای زعفران قالب شد

عضو شورای ملی زعفران گفت: با افزایش قیمت زعفران و ورود عده‌ای فرصت‌طلب در عرصه، شاهد عرضه انواع ناخالصی‌ها از جمله حنا با زعفران بوده‌ایم.

 

علی حسینی عضو هیأت رئیسه شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگارباشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص میزان تولید طلای سرخ اظهار داشت: در واقع میزان تولید به طور رسمی توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام نشده و در مرحله اول لازم است که وزارت جهاد به سبب اینکه زعفران کالای صادراتی است میزان آن را به طور دقیق به شورای ملی زعفران اعلام کند و از طرفی در اعلام آن تعلل نکند تا صادرکنندگان بتوانند برای بازار هدف خود برنامه‌ریزی داشته باشند.
وی با اشاره به رقیب طلای سرخ گفت: در واقع تنها خودمان با یک سری تنش‌های غیرمنطقی تعادل بازار زعفران را از بین می‌بریم و گفتنی است که هیچ کس در تولید، کیفیت و قیمت نمی‌توانند با ما رقابت کنند.
حسینی در خصوص وضعیت قیمت‌ها بیان کرد: در حال حاضر حباب کاذب بر روی قیمت زعفران نشسته به طوری که خریداران داخلی و خارجی قیمت‌ها را قبول ندارند اما لازم به ذکر است که قیمت‌ها رو به کاهش است و امیدواریم در روزهای آینده به مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ الی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.
عضو شورای ملی زعفران بیان کرد: در واقع برخی افراد تصوری مبنی بر این دارند که می‌توانند طلای سرخ را همانند سایر کالاهای سرمایه‌ای نگهداری کنند تا در فرصتی مناسب قیمت‎‌ها را افزایش دهند اما نباید فراموش کرد که تولید زعفران در کشور ما به قدری است که اگر کل نیاز دنیا را تأمین کنیم باز هم زعفران خواهیم داشت.
وی یادآور شد: بنایراین وقتی زعفران گران می‌شود عده‌ای فرصت‌طلب وارد معرکه شده تا انواع ناخالصی‌ها را وارد بازار کنند به طوری که اکنون عده‌ای از سودجویان حنا را با زعفران قاطی کرده تا بتوانند با سوء‌استفاده از شرایط موجود سودهای هنگفتی را به جیب بزنند و به همین خاطر لازم است که مردم هوشیار باشند و تنها زعفران با نام و نشان را خریداری کنند./
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۹