خاک فارس؛ مستعد طلای سرخ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

وضعیت مناسب خاک و آب و هوا باعث کشت زعفران در کشتزار های استان فارس می شود.

زعفران گیاهی دارویی با ارزش اقتصادی بالا در کشاورزی محسوب می شود که به طلای سرخ معروف است و نقش مهمی در صادرات غیر نفتی ایران دارد. خوردن گیاه زعفران در تقویت اعصاب، مجاری تنفسی و هضم غذا بسیار موثر بوده و در طب ایرانی جایگاه ویژه ای دارد.

حشمت الله صادقی کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بر اساس آخرین آمار ۶۸۰ هکتار از کشتزارهای فارس به کشت زعفران اختصاص یافته که ۳۷۳ هکتار آن به صورت خشک تولید شده است.

وی بیان کرد: با وجود آفت و خشکسالی سطح زیر کشت زعفران، روند افزایشی داشته است و در شهرستان های استهبان، سپیدان، نی ریز، اقلید، آباده، مرودشت، خرم بید، فیروز آباد، خرامه، سروستان، بوانات، سرچهان، شیراز، پاسارگاد، جهرم، فسا، نورآباد ممسنی، کوار، رستم و کازرون کشت می شود.

استان فارس یکی از استان های پیشرو در تولید زعفران بوده که گام های اساسی در زمینه توسعه کشت این محصول برداشته است.

مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه فارس رتبه ۴ کشور را در تولید این محصول به خود اختصاص داده، افزود: در طرح جامع زعفران استفاده از روش های ارگانیک و صدور شناسنامه زعفران کاران برای اصلاح الگوی کشت، پوشش بیمه مطلوب زعفران، تهیه تجهیزات جمع آوری مناسب بودن پیازهای مورد استفاده، توسعه مزارع آرمانی (الگو) و ترویج دستگاه های پیازکار در این طرح مورد بررسی قرار گرفته است.

صادقی تصریح کرد: بهبود روش های آبیاری، حمایت از مزارع تکثیر پیاز زعفران و پرداخت یارانه به پیاز استاندارد در راستای این طرح توصیه شده، که بازاریابی علمی، برند سازی، ایجاد نمایشگاه های زعفران و توسعه صنایع بسته بندی برای رسیدن به سطح کشت مطلوب زعفران ضروری است.

وی ادامه داد: زعفران در گونه های مختلف سرگل، دسته، پوشال، نگین و ممتاز تولید می شود که شرکت تعاونی زعفران کاران سبز، کار خشک کردن، بسته بندی، صادرات و فروش این محصول را بر عهده دارد.

مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اضافه کرد: محصول زعفران به کشورهای دبی، قطر، ابوظبی، چین، ژاپن، کره جنوبی، آلمان، اسپانیا، آمریکا و فرانسه صادر می شود.

تولید ۳ هزار کیلوگرم زعفران در فارس

صادقی با بیان اینکه میزان تولید زعفران در استان فارس ۳ هزار کیلوگرم است، اظهار کرد: کاشت زعفران در شهریور ماه آغاز و هر ساله برداشت به شیوه دستی و سنتی از اواسط آبان‌‌ تا اواسط آذر در استان فارس انجام میشود.

وی انواع زعفران آلمه یا زرد، بنفش، سفید، خزر، زیبا، گیلان، زاگرس و کلاله قرمز را از دیگر گونه های زعفران برشمرد و گفت: تاکنون ۸۰ تا ۱۰۰ گونه زعفران شناسایی شده که بهترین نوع زعفران در مصارف خوراکی و دارویی «کرکیوس ساتیوس» بوده که از خانواده زنبقیان است.

صادقی تاکید کرد: زعفران به دو نوبت آبیاری نیاز دارد که آبیاری نخست در اوایل مهرماه و آبیاری دوم برعکس دیگر محصولات بعد از برداشت گل ها یعنی آخر آذر ماه انجام و عمده مصرف آب مورد نیاز این محصول از طریق آب باران تامین میشود.

مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس افزود: هزینه اولیه کاشت، داشت و برداشت از مشکلات تولید زعفران است که بخشی از آن با پرداخت یارانه یا اعطاء تسهیلات تامین شده و با برگزاری کلاس های آموزشی و ارائه مشاوره های فنی از کشاورزان حمایت می شود.

منبع : روزنامه جام جم – مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.