خرید توافقی زعفران توسط تعاونی روستایی از مرز پنج تن گذشت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جواد معاونی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا بدون اشاره به رقم دقیق مبلغ پرداختی به کشاورزان، افزود: میزان پرداخت نقدی بابت زعفران خریداری شده معادل ۷۰ درصد کل قیمت محصول است.
وی گفت: اهمیت این میزان خرید زمانی بیشتر مشخص می شود که زعفرانکاران عزیز بدانند سیاست درست وزارت جهاد کشاورزی موجب شده قیمت زعفران نیز در هر کیلو سه میلیون ریال افزایش یابد.
معاونی با بیان اینکه از سه شنبه دوم آبان ماه جاری کار خرید توافقی زعفران در این شهرستان آغاز شده است، گفت: بعد از بازنگری نتایج آزمایش، بقیه مبلغ زعفران کشاورزان بر اساس نرخ اعلام شده قیمت پایه ۴۳ میلیون ریال و تا سقف ۵۷ میلیون ریال پرداخت می شود.
گفتنی است بر اساس برخی از گزارش ها در طی چند روز گذشته شایع شده بود که دلالان برای مقابله با خرید توافقی زعفرانی به عاملان و واسطه های خود دستور داده بودند خرید در سطح بازار را به شدت کاهش دهند تا افت قیمت بیشتری ایجاد شود تا سود بیشتری را نصیب خود کنند.
از مجموع ۸۲ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی که معادل ۸۶ درصد سطح زیر کشت زغفران کشور و دنیاست، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه و ۱۲ هزار هکتار عرصه کشاورزی شهرستان زاوه معادل ۱۷ درصد ظرفیت زیرکشت ، به کشت زعفران در این دو شهرستان اختصاص دارد.
در سطح استان ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار به زعفران کاران تربت حیدریه اختصاص دارد و تعداد بهره برداران بخش کشاورزی زاوه نیز ۱۷ هزار نفر است که بالغ بر ۹۰ درصد آن ها به کشت زعفران مشغول هستند.
اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر روز مشغول کار هستند که در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.
در حالی که متوسط تولید زعفران در استان چهار کیلوگرم در هر هکتار است، این رقم در شهرستان تربت حیدریه بین ۳/۸ تا ۴/۱ کیلوگرم در هکتار است که در سال تولید ۳۲ تن زعفران خشک را برای این خطه به همراه دارد.
در شهرستان زاوه نیز همین ارقام وجود دارد با این تفاوت که سال ۹۵ بدلیل کاهش نزولات جوی و سرمازدگی میزان برداشت زعفران با ۳۰ درصد کاهش نسبت به سال قبل، به ۲۸ تن رسید، اما به طور کلی متوسط برداشت در این شهرستان ۴۰ تن در سال است./

منبع : خبرگزاری ایرنا- مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۳۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.