خرید توافقی زعفران و عرضه در بورس جلوی زیاده خواهی دلالان را گرفت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دلالان می‌خواستند زعفران را به بهای اندک از کشاورز بخرند اما با خرید توافقی و عرضه در بورس شفاف سازی قیمت اتفاق افتاد.

عباس پاپی‌زاده در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس در مورد گلایه صادرکنندگان مبنی بر ورود سازمان تعاون روستایی به خرید توافقی زعفران و افزایش قیمت این محصول در بازار گفت: این صادرکنندگان تا پیش از اجرای این طرح زعفران را به هر قیمتی که دلشان می‌خواست از کشاورز بیچاره می‌خریدند و فکر می‌کردند که سازمان تعاون روستایی توان خرید همه محصول را ندارد.

وی اضافه کرد: وقتی سازمان تعاون روستایی دید دلالان می‌خواهند هر محصولی را به بهای ناچیز از کشاورز خریداری کنند، ورود کرده و برای ایجاد رقابت و حمایت از حقوق کشاورز آن را خریداری می‌کند تا به مرور آن را در بازار عرضه کند؛ نه اینکه یک دلال به هر قیمتی که دلش بخواهد محصول را از کشاورز بخرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به خرید زعفران از کشاورزان گفت: با اجرای این طرح برخی دلالان لج کردند و گفتند ما زعفران را نمی‌خریم، تعاون روستایی هم توان خرید زیاد ندارد و در نتیجه زعفران را در نهایت با قیمت اندکی خواهیم خرید در حالی که سازوکار فروش زعفران در بورس مشخص شد و اکنون به هر میزانی که بخواهند می‌توانند زعفران را از بورس تهیه کنند.

پاپی‌زاده در پاسخ به اینکه صادرکنندگان معتقدند قیمت عرضه شده در بورس بسیار بالاتر از قیمت موجود در بازار است، گفت: بورس محل کشف قیمت براساس عدالت است چرا که میزان عرضه و تقاضات قیمت عادلانه را شکل می‌دهد و کشاورزان خرده‌پا نمی‌توانند یک کیلوگرم زعفرانشان را در بورس عرضه کنند.

وی خطاب به آنهایی که عنوان می‌کنند قیمت زعفران در بورس بالا رفته است گفت: اگر فکر می‌کنید این قیمت بالا است آنقدر نخرید و بگذارید برخی افراد این محصول را گران بخرند و ارزان بفروشند اما من معتقدم که تاجران افراد عاقل و محاسبه‌گری هستند.

به گزارش خبرنگار فارس، طی یک سال اخیر سازمان تعاون روستایی برای نخستین بار خرید توافقی زعفران از کشاورزان را آغاز کرد و پس از مدتی عرضه این زعفران‌ها از طریق بورس کالا آغاز شد که انتقاد برخی عرضه‌کنندگان زعفران و صادرکنندگان را برانگیخت.

منبع : خبرگزاری فارس – مورخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.