خرید و فروش زعفران با یک برگ کاغذ!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران گفت: در حال حاضر دلالان جدیدی به وجود آمده‌اند و در کنار بورس می‌ایستند و با یک برگ کاغذ خرید و فروش زعفران را انجام می‌دهند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند حسینی عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران در زمینه وضعیت بازار زعفران و مشکلات آن  گفت: علاوه بر زعفران هر محصول کشاورزی که در کشور تولید می‌شود در ابتدای برداشت محصول عرضه برای فروش بیش از تقاضای خرید است.

 وی با بیان اینکه این امر تنها برای محصول زعفران نیست بلکه هر محصول دیگری را شامل می‌شود، افزود: در این راستا قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

حسینی  بیان کرد: سال گذشته دولت به وسیله سازمان تعاون برنامه برای حمایت از کشاورزان قرار داد تا در ابتدای فصل زعفران را از کشاورزان خریداری کنند تا با کاهش قیمت دچار ضرر نشوند.

وی ادامه داد: در این راستا راهکار حمایت از کشاورزان این نیست که ما همزمان با برداشت محصول آن محصول را دستچین کنیم بلکه حمایت از کشاورزان این است که به کشاورزانی که محصول برداشت می‌کنند بگویم بخشی از هزینه‌ها را به صورت وام کوتاه مدت بدون بهره به شما می‌دهیم تا محصول کشاورز به تدریج وارد بازار شود تا با مشکلات عرضه بیش از حد تقاضا روبه‌رو نشویم.

حسینی با بیان اینکه قیمت زعفران در حال حاضر تابع مسائلی است که پایه و اساس درستی ندارد بیان کرد: دولت می‌گوید کشاورزان زعفران خود را در بورس به فروش برسانند در حالی که این برای برخی کشاورزان امکان‌پذیر نیست.

عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران افزود: زمانی می‌توان این کار را انجام داد که واحدهای صنعتی برای فرآوری، بسته‌بندی و درجه بندی زعفران وجود نداشته باشند اما وقتی که نزدیک به یک هزار تن ظرفیت برای فرآوری زعفران در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی ایجاد شده این کار صحیح نیست.

وی گفت: این امر قیمت‌های تمام شده را بالا می‌برد و بی‌ثباتی در قیمت ایجاد می‌کند بنابراین اگر به کشاورز وام داده شود که کشاورز به تدریج و با استمرار محصول خود را به آرامی وارد بازار کند هم بازار ثبات نسبی پیدا می‌کند و هم سود آورده مستقیم وارد جیب کشاورز می‌شود و دست دلالان کوتاه می‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه در غیر این صورت یکسری دلالان زعفران را خریداری و در بورس بالا پایین می‌کنند و در این راستا صادرات مختل می‌شود ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر دلالان جدیدی به وجود آمده‌اند و در کنار بورس می‌ایستند و با یک برگ کاغذ خرید و فروش زعفران را انجام می‌دهند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان – مورخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.