سرما به زعفران کاران سرایان ۲۵ درصد خسارت وارد کرد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یکی از کشاورزان سرایانی در گفتگو با سرایان بیدار، اظهار کرد: سردی هوا باعث یخ زدگی و سیاه شدن گل های زعفران شد و برداشت این محصول را به تعویق انداخت و خسارات زیادی به زعفرانکاران وارد کرد.

محمد رضا ابراهیم زاده دبیر نظام صنفی کشاورزی سرایان در گفتگو با سرایان بیدار، گفت: در چند روز گذشته بر اثر سرمای بی سابقه و ناگهانی تنها محصول و امید و درآمد سالیانه مردم این شهرستان ازبین رفت.

وی افزود: در اوج تولید و گل دهی زمین های زعفران، این محصول دچار سرمازدگی ۱۵ درصدی شد و خسارت سنگینی به آن وارد شد. این در حالی است که با افت شدید آب و خشکسالی های چندین ساله درآمد مردم از محصولات کشاورزی حذف شده است و زعفران تنها امید مردم منطقه است.

ابراهیم زاده اظهار داشت: انتظار می رود صندوق بیمه محصولات کشاورزی هرچه سریع تربررسی، رسیدگی و بازدید از مناطق دچار سرمازدگی را آغاز و برآورد خسارت کند.

به گفته وی اکنون در سرایان ۳۰ تا ۴۰ درصد محصول زعفران بر اثر سرمازدگی از بین رفته است.

موسی سلیمانی مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز  با بیان اینکه هنوز کارشناسان صندوق بیمه میزان خسارت وارده را اعلام نکرده اند گفت: ۲ هزارو ۷۱۰ هکتار مزارع زعفران در این شهرستان وجود دارد که براساس برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان خسارات وارده به آن ۲۵ درصد است. وی با بیان این که بیشترین خسارات به زعفران زار های آیسک، بنسار سرایان، موتور حسین آباد و زنگویی وارده شده است پیش بینی کرد: بر اثر این سرمازدگی تولید زعفران خشک، سه و نیم تن کاهش داشته باشد. به گفته وی سردی هوا نه تنها به کشاورزان زعفرانکار خسارت وارد کرد بلکه به دیگر محصولات کشاورزی از جمله کلزا هم آسیب زد.

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.