خشکسالی تهدیدی جدی برای محصول زعفران است

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس خراسان‌جنوبی به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی، سید علی اکبر پرویزی، در نشست مشترک با اعضای کمیسیون آب و کشاورزی مجلس در مشهد مقدس بابیان اینکه خشکسالی بازار صادرات زعفران خراسان‌جنوبی را با تهدید جدی مواجه ساخته است.

*خشکسالی ۱۴ ساله تهدیدی برای کشت زعفران

وی به کشت زعفران در سطح ۱۵ هزار هکتار زمین در استان خراسان جنوبی اشاره کرد و عنوان داشت: تداوم پدیده خشکسالی در این استان طی ۱۴ سال اخیر سبب تهدید این محصول شده است.
استاندار خراسان‌جنوبی افزود: اگر هرچه سریع‌تر برای آن راه حلی پیدا نشود و شرایط ادامه یابد بازار جهانی زعفران را از دست خواهیم داد و در ادامه اشتغال و اقتصاد منطقه نیز متزلزل خواهد شد.

*تصویب قوانین غیرکارشناسانه در ضربه مهلکی به آب‌های کشور زده است

پرویزی از تصویب برخی طرح‌ها در مجلس شورای اسلامی انتقاد و بیان کرد: قوانین غیرکارشناسانه سبب شده در برخی حوزه‌ها از جمله کشاوزری و آب نتوانیم به خوبی عمل کنیم به عنوان مثال سال ۱۳۸۷ با اعطای مجوز به تمامی چاه‌های غیر مجاز ۲۵ سال گذشته ، ضربه مهلکی به آب‌های کشور زده شد.
وی افزود: مجلس باید در قانونگذاری توجه بیشتری داشته باشد و بر روی طرح‌هایی که آثار سوء به همراه دارد بررسی بیشتری به انجام برساند.
استاندار خراسان‌جنوبی خاطر نشان ساخت: دستگاه‌های اجرایی گاهاً در اجرای قوانین دچار مشکل می‌شوند از این رو اتاق بازرگانی باید در اجرای برخی قوانین در این حوزه ممانعت کند تا روند تصویب قوانین غیرکارشناسانه تغییر یابد.

پرویزی به طرح جامع زعفران اشاره کرد و افزود: این طرح نیز مورد تایید ما است و حاضر به سرمایه‌گذاری در آن هستیم زیرا زعفران از مهم‌ترین محصولات استان خراسان‌جنوبی است و در این خصوص کمک حال اتاق بازرگانی خواهیم بود./

منبع : خبرگزاری فارس – مورخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۱