“خطر” بیخِ گوش صادرات “طلای سرخ” خراسان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

هم‌اکنون کشورهای دیگر مانند افغانستان برای تولید زعفران وارد میدان شدند نباید به‌هیچ عنوان خطر آ‌ن‌ها را دست کم گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، زعفران یکی از محصولات بومی ایران و خراسان‌رضوی بوده که به فخر محصولات این سرزمین معروف است؛ طلای سرخی که هر ساله از نیمه مهرماه برداشت آن آغاز شده و گاهاً تا پایان آبان‌ماه ‌به‌طول می‌انجامد.

زعفران همواره جزو مهم‌ترین کالاهای صادراتی خراسان‌رضوی است؛ ارزش دلاری صادرات این محصول از استان در نیمه نخست امسال ۶۷ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۶۶ دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۲۲ درصد رشد داشته است.

البته برای این محصول هم‌اکنون مشکلاتی وجود دارد؛ در سال زراعی گذشته بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران با مشکل نبود ثبات در بازار مواجه بودند که سبب شد میزان صادرات آن‌ها کاهش قابل توجهی داشته باشد.

کشور ایران و استان خراسان‌رضوی بزرگترین تولیدکننده و همچنین مصرف‌کننده زعفران در دنیا است و ۹۰ درصد تولید جهان در ایران انجام می‌شود و کشت این محصول در سال‌های اخیر در نواحی مختلف کشور افزایش قابل توجهی داشته به گونه‌ای که سابق بر این تنها در ۳ استان خراسان مزارع زعفران وجود داشت اما حالا در بسیاری از نقاط کشور کشت آن انجام می‌شود.

رقبای سرسخت خراسان در صادرات زعفران

رئیس شورای ملی زعفران با تأکید بر اینکه زعفران یک مزیت اعجاب انگیز برای صادرات خراسان رضوی است، می‌گوید: با این حال کار زیادی برای آن انجام نشده و شاهد هستیم که بسیاری از کشورها که سابق بر این اصلاً در این حوزه ورود نداشتند امروز رقیبی سرسخت برای ایران به حساب می‌آیند.

غلامحسین شافعی خاطرنشان می‌کند: اگر بتوان ساز و کارهای فرآوری و افزایش عملکرد زعفران را در نظر داشت، می‌توان ثروت زیادی را از این محصول تولید کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات زعفران نیز با بیان اینکه زعفران یک کالای سلامت‌محور است و باید روی فرآوری و استفاده از محصولات آن اقداماتی را انجام داد، می‌گوید: همچنین با توجه به نیاز کمی که تولید این محصول به آب دارد، می‌توان برای ارزش افزوده بخش کشاورزی روی آن حساب باز کرد.

سید هاشم نقیبی مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به آغاز برداشت زعفران از مزارع استان می‌گوید: هم اکنون شهرستان‌های سردسیر در حال برداشت محصول خود بوده و تربت حیدریه و زاوه در این امر پیشگام هستند.

وی ادامه می‌دهد: امسال ۷۵ هزار هکتار از اراضی خراسان‌ رضوی زیر کشت زعفران رفته و این در حالی است که سال گذشته ۶۹ هزار هکتار زیر‌کشت این محصول رفته بود بنابراین میزان سطح زیر کشت ۶۰۰۰هکتار افزایش داشته است. سال گذشته ۲۸۰ تن زعفران از مزارع استان برداشت شد اما در مورد میزان برداشت امسال هیچ پیش‌بینی‌ای نمی‌توان داشت./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.