درآمد زایی میلیاردی دلالان از دست‎رنج زعفران‎کاران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  فصل برداشت زعفران با رسیدن فصل پاییز در جای جای خراسان رضوی، رنگ و بوی تازه ای به بازار بی رونق اقتصادی این روزهای کشور و استان خراسان داده است.

کشاورزان در این روزهای سخت اقتصادی، با دست و پنجه نرم کردن با انواع مشکلات از جمله گرانی کودها و سموم، بدی آب و هوا و دیگر مشکلات در فصل برداشت زعفران، با هزاران آمال و آرزو برای برداشت یک سال ثمره تلاش بی وقفه شان در تلاش هستند.

اما با رسیدن فصل برداشت و بالا و پایین رفتن قیمت این محصول و مجبور بودن کشاورز برای عرضه محصولش به بازار بی ثبات زعفران کام دلالان یا خریداران و بنکداران بزرگ بازار را فقط شیرین می کند و کشاورز با تمام زحماتی که می کشد یک دهم سود دلالان حتی نسیبش نمی شود.

کسانی که سالهاست از این بازار بی ثبات نان خوردند، و پدرخوانده های این بازار هستند، را کشاورزان و بازاریان  دیگر به خوبی می شناسند.

زعفران این روزه ها چشم و امید کشاورزان زحمت کشی است که به خاطر این محصول زحماتی زیادی را متحمل می شوند نبود آب و آبرسانی با تانکر، سرما و گرما، شخم زدن زمین، کود و انبار، جمع آوری و پاک کردن زعفران، تمام این علاوه بر زحمت فراوان باعث صرف هزینه های بسیاری برای کشاورزان می شوند، و این روا نیست عده ای با در دست گرفتن بازار زعفران کشاورزان رنج کشیده و سخت کوش را قربانی درآمدزایی خود کنند.

به گمان برخی زعفران کاران سود عجیبی را به جیب می زنند و تنها فروش محصول را توسط کشاورز می بینند در صورتی که اگر در تحلیلی اقدام به حساب و کتاب در رابطه با به رسیدن به مرحله فروش این محصول انجام دهیم به وضوح این مسئله قابل درک است که کشاورز سود چندانی عایدش نمی شود.

اگر میانگین هر کیلو زعفران خشک را در بازهارهای متغییر امروزی این محصول حساب کنیم با صرف هزینه های چند مرحله ای توسط کشاورز چیزی نصیب این قشر زحمت کش نمی شود.

با باز کردن موضوع از ابتدایی ترین مرحله شروع به بررسی این موضوع می کنیم، صرف هزینه آبیاری یک زمین یک هکتاری زیر کشت محصول زعفران برای شخصی که اقدام به خرید آب می کند بسته به میزان اینچ آب متفاوت است، اگر میانگین ۱۵ ساعت آب برای آبیاری این یک هکتار لازم باشد، هر ساعتی حدود ۱۰۰ هزار تومان نیز معامله شود، کشاورز مجبور به پرداخت هزینه یک میلیون پانصد هزار تومان آبیاری آن تنها در یک مرحله است که شاید آبیاری ۲ یا سه بار هم تکرار شود، خرید کود و انبار را نیز برای یک هکتار ۸۰۰ هزار تومان در کمترین مقدار ممکنه فرض می کنیم، شخم زدن زمین در یک هکتار توسط تراکتور نیز ۳۰۰ هزارتومان می شود، حالا مراحل برداشت محصول هزینه های گرفتن کارگر برای جمع آوری محصول، هزینه پاک کردن محصول و اینها را هم که حساب کنید اگر هکتاری ۲ کیلو زعفران که آن هم بسته به آب هوا و شرایط مساعد باشد خواهد شد، هر کیلو زعفران خشک نیز ۸۵ تا ۱۰۰ کیلو گل زعفران را در بر می گیرد، اگر میانگین پاک کردن هر کیلو زعفران را ۷ هزار تومان در نظر بگیریم چیزی حدود ۹۰۰ هزار توان صرف هزینه پاک کردن و یک میلیون نیز صرف هزینه جمع آوری محصول و کارگر می شود. با قیمت امروزی زعفران چیزی حدود ۸ میلیون و پانصد محصول زعفران از کشاورز خریداری می شود، با حساب سر انگشتی حدود ۶ میلیون صرف هزینه های کشاورزی تا مرحله فروش محصول می شود، در این بین و صرف زمان یک ساله و زحمت های شبانه روزی کشاورز تنها ۲ تا ۲.۵ میللیون تومان درآمد یکسال زحمت کشی کشاورزان است.

در این بین سود اصلی محصول تنها نصیب دلالان و مافیای طلای سرخ می شود، کشاورز با سادگی هر چه تمام تر زحمت می کشد و دلالان به سادگی هر چه تمام تر سود می خورند./

منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا – مورخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.