درآمد سالیانه زعفران ۲۵ برابر گندم دیم است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک پژوهشگر باغبانی گفت: درآمد سالیانه زعفران ۲۵ برابر گندم دیم است.

دکتر اسفندیار حسنی‌ مقدم در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: زعفران یکی از گران‎بهاترین گیاهان زراعی است که طبق بررسی‌های انجام شده سابقه کاشت آن در ایران به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش می‌رسد.

وی با بیان اینکه این محصول در کاهش چربی و کلسترول، شادی‌بخش بودن و ضد افسردگی موثر است، افزود: میزان تولید زعفران در دنیا سالیانه ۳۷۸ تن است که ایران به تنهایی ۳۳۶ تن آن را به خود اختصاص می‌دهد و به عنوان تولیدکننده اصلی زعفران در دنیا معرفی شده است.

حسنی‌مقدم با اشاره به میزان صادرات و تجارت این محصول گفت: سهم ایران از این آمار ۳/۷ درصد بوده و با اینکه بیش از ۸۷/۵ درصد زعفران دنیا در کشور تولید می‌شود اما تاکنون این محصول با ارزش به صورت کالای تجاری درنیامده است.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان بیان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت زعفران در کشور حدود ۱۰۷ هزار هکتار بوده که لرستان ۲ درصد این میزان را به خود اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد: متوسط درآمد سالیانه زعفران حدود ۹ برابر گندم آبی و ۲۵ برابر گندم دیم بوده که عمر مفید مزرعه آن بین ۶ تا ۷ سال است.

حسنی‌مقدم تصریح کرد: با توجه به تغییر اقلیم و خشکسالی‌های پی در پی، خرد شدن اراضی و پراکندگی آنها، ناچیز بودن درآمد حاصل از سایر فعالیت‌های زراعی می‌توان کشت این محصول را توسعه داد و باعث ارتقای معیشت روستاییان شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا – مورخ : ۱۳۹۷/۰۳/۲۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.