دلالان، طلای سرخ لرستان را نقره داغ کردند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

نبود واحد فرآوری و بسته بندی، عدم حمایت لازم از سوی دولت و چوب حراج دلالان از مهم ترین مشکلات این طلای سرخ در لرستان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سلسله، سابقه کاشت زعفران در ایران به بیش از ۳ هزار سال پیش بازمی‌گردد، این محصول به علت طعم و رنگ و عطر عالی، کاربردهای فراوانی در تولید فراورده‌های غذایی، دارویی و شیمیایی دارد.

با توجه به محدودیت کشت و تولید، از فراورده‌های گران‌قیمت به شمار می‌رود، کاشت، داشت و برداشت آن فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد ضمن آن که حمل و نقل آن گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری بسیاری دارد.

کاشت زعفران به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز استان لرستان در همه شهرهای استان کاشت می‌شود و سالانه حدود ۴۰۰ کیلوگرم زعفران مرغوب در استان تولید می شود که به گفته کارشناسان زعفران لرستان یکی از مرغوب‌ترین و کیفی ترین نوع زعفران در کشور است.

شرایط مناسب آب و هوایی در لرستان برای کشت زعفران اگر با حمایت دولت از کشاورزان انجام گیرد می تواند ظرفیتی بزرگ برای تحول اقتصادی در استان و ایجاد بیش از ۱۵ هزار شغل شود.

اما طلای سرخ لرستان این روزها از چوب حراج دلالان، نبود مراکز خرید، بسته بندی سنتی و نبود امکانات برای بسته بندی جدید و … رنج می برد.

یک کارشناس ارشد باغبانی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: زعفران در لرستان می‎تواند کشت مناسبی برای کشاورزان باشد چرا که داشتن آب و هوای مناسب سبب شده تا این محصول در فصل کاشت به حداقل آبیاری نیاز داشته باشد.

فاطمه اعلم اظهار داشت: بارندگی در طول دوره رشد، خاک بسیار مناسب و حاصلخیز شهرستان و عدم بارندگی در فصل تابستان برای جلوگیری از پوسیده شدن پیاز زعفران و وجود دمای مناسب طی فصل رشد و وجود اراضی مناسب برای کاشت این محصول (کشت در زمین‌های پست و شیب دار) از جمله شرایط مساعد برای کشت این گیاه است و داشتن چنین شرایطی این امکان را به کشاورز می‎دهد که حداکثر محصول را داشته باشد.

کیفیت بالای زعفران لرستان

وی افزود: فصل برداشت زعفران معمولا پاییز است و در مابقی فصل‌ها حالت خواب دارد، این گیاه یک یا دو بار در اوایل پاییز نیاز به آبدهی دارد و با آغاز بارش نیازی به آبیاری ندارد ضمن اینکه برداشت محصول همزمان با سایر محصولات کشاورزی نبوده و در فصل بیکاری کشاورزان است که همین عامل سبب فراهم بودن نیروی کار مورد نیاز است.

اعلم با بیان اینکه مصرف کم آب یکی از مزایای کم نظیر کشت زعفران است خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای کاشت این محصول می توان به امکان بهره برداری طولانی مدت با یک بار کاشت، عدم نیاز به ماشین آلات و ادوات خاص، امکان کاشت در اراضی کوچک که کشت سایر محصولات به علت صرفه اقتصادی نداشتن مقدور نیست و ماندگاری بالای پس از برداشت محصول اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این محصول در زمین‌های کم بازده قابل کشت است و علاوه بر آن به جهت آنکه زحمت زیادی در طول کاشت تا برداشت برای کشاورزان و کارگران ندارد، نیروی کار جهت کاشت و برداشت آن می تواند اعضای خانواده‌های کشاورزان منطقه باشد، عنوان کرد: بیشتر شهرستان‌های استان ظرفیت فراوانی برای کاشت زعفران دارند و مسئولان باید در خصوص کشت این گیاه دارویی حمایت‌های بیشتری صورت دهند.

یک کشاورز زعفران کار نیز در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: زمین کشاورزی ما تقریبا نیم هکتار است و اکنون حدود ۷ سال است که به کاشت زعفران مشغول هستیم.

محمود یوسفوند داشت: تقریبا پنج سال است که این کشت به بار نشسته و سال گذشته که فصل پر گلی آن بود توانستیم از این واحد سطح، در حدود ۳ کیلو و ۸۰۰ گرم زعفران برداشت کنیم.

وی با بیان اینکه پیاز زعفران را از واحد علوم تحقیقات کشاورزی خریداری کردیم افزود: پیاز خریداری شده متاسفانه آن کیفیت لازمه را نداشت و به همین دلیل به صورت شخصی اقدام به خرید پیاز زعفران از استان اصفهان کردیم که پیاز مناسب تری بود.

یوسفوند عنوان کرد: زعفران استان لرستان با توجه به انجام آزمایش‌های کیفی، دارای کیفیت بالایی از لحاظ عطر، طعم و اسانس است و از لحاظ درآمد نیز نسبت به سایر محصولات کاشت شده بسیار پرسودتر است.

نبود مرکز خرید زعفران در لرستان

این کشاورز زعفران کار با بیان اینکه چون این محصول به مراقبت و آبیاری کمتری در طول سال نیاز دارد نسبت به سایر کشت‌ها صرفه و مزیت بیشتری دارد افزود: کارگرانی که برای برداشت می‌آیند کند کار می‌کنند و هنوز با طریقه برداشت زعفران آشنایی ندارند، متاسفانه مرکزی برای خرید عمده این محصول در استان نیز وجود ندارد و این یکی از مشکلات زعفران کاران شهرستان است.

وی با اشاره به روش بسته بندی و خشک کردن این محصول به صورت سنتی و دستی خاطرنشان کرد: متاسفانه علیرغم زحمت فراوان برای کاشت و برداشت، چون این محصول فاقد برندی با نام خود شهرستان ها و استان است، برای خریداران استان و سایر شهرها ناشناخته است و همین سبب شده که کشاورزان در مراحل بسته بندی اقدام به برگزیدن نام‌هایی برای برند دار کردن این محصول و درج بر روی محصولات خود کنند.

یوسفوند از دیگر مشکلات موجود در این حوزه به نبود مرکزی برای فروش گل این محصول اشاره کرد و گفت: گل زعفران بنا بر گفته‌های کارشناسان مصارف داروی نیز دارد اما باز هم متاسفانه جایی برای فروش گل آن در استان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه این محصول اشتغالزایی زیادی چه از نظر برداشت، خشک کردن و بسته بندی دارد و اکنون که فصل برداشت آن آغاز شده تا پایان برداشت در حدود ۱۰۰ نفر در این مزرعه مشغول فعالیت هستند، خاطر نشان کرد: متاسفانه چه از نظر پرداخت تسهیلات و چه از نظر بیمه تامین اجتماعی و حتی بیمه محصولات توجه چندانی به مشکلات زعفران کاران نمی شود و ضروری است که مسئولان حمایت‌های بیشتری از کشاورزان زعفران کار داشته باشند تا به کشتی فراگیر تبدیل شود و سایر کشاورزان با رغبت بیشتری به کشت این محصول به صرفه روی بیاورند.

یکی دیگر از کشاورزان که زعفران کار نمونه استان لرستان نیز در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: بیش از ۴ هکتار از اراضی کشاورزی خود را در منطقه هندی به کاشت زعفران اختصاص داده‌ایم و باید اشاره کرد که مزارع زیر کشت زعفران روستای هندی در شهرستان سلسله اولین مزارعی هستند که در استان لرستان به گلدهی می‌نشینند و این نشان از ظرفیت بالای این منطقه برای کاشت زعفران دارد.

نبود ساماندهی بازار فروش و صنایع فرآوردی و بسته بندی

حامد عزیزپور با گلایه از سود بالای تسهیلات پرداختی به کشاورزان زعفران کار اظهار داشت: متاسفانه تسهیلاتی که در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند بعضا سود ۱۲ تا ۱۸ درصد دارند که برای یک کشاورز بسیار سنگین است.

این کشاورز زعفران کار با اشاره به اینکه تمامی محصولات کشاورزی بیمه دارند به غیر از زعفران، عنوان کرد: متاسفانه سازمان‌های بیمه گر می‌گویند چون زعفران کشت فراگیری نیست نمی‌توانیم مزارع زعفران را بیمه کنیم این در حالی است که رواج کشت زعفران در میان کشاورزان رو به توسعه و فراگیری است به گونه‌ای که در سال‌های گذشته تنها ۵ نفر بهره بردار اقدام به کاشت زعفران در شهرستان می‌کردند در حالی که اکنون شمار آن ها به ۵۰ بهره بردار رسیده است.

عزیزپور با اشاره به تشکیل تعاونی زعفران کاران در شهرستان سلسله برای اولین بار افزود: در حال حاضر ۴۰ بهره بردار زعفران به عضویت این تعاونی درآمده اند که از مهترین مزایای تشکیل آن می‌توان به ساماندهی قیمت محصول برداشت شده، نظارت بر عملیات کاشت و برداشت و تهیه پیاز مرغوب زیر نظر کارشناسان اشاره کرد.

رئیس جهاد کشاورزی سلسله در گفت‌و گوبا خبرنگار تسنیم در مورد وضعیت کشت زعفران در این شهرستان  اظهار داشت: زعفران یکی از کاشت‌هایی است که در زمین‌های کشاورزی کم بازده خوب جواب می‌دهد اما هنوز آن طور که باید در میان کشاورزان ترویج به کاشت این محصول صورت نگرفته و نیاز به فرهنگ سازی بیشتری در این زمینه احساس می‌شود.

هادی سپهوند اشتغالزایی و ارزش اقتصادی بالا را مهمترین مزایای محصول زعفران دانست وعنوان کرد: طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ و در راستای اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی، توسعه کشت گیاهان دارویی و همچنین به منظور افزایش در آمد روستائیان و ایجاد اشتغالزایی ۳۳ هکتار از اراضی شهرستان سلسله به کاشت زعفران اختصاص داده شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه طول عمر زعفران کاشته شده در این شهرستان یکساله و یا دوساله است حداکثر متوسط عملکرد زعفران در هر هکتار معمولآ از سالهای سوم به بعد است.

تولید ۴۰۰ کیلوگرم زعفران سالانه در لرستان

سپهوند با اشاره به بحران کم آبی کشور افزود: از آن جا که زعفران یکی از کشت‌هایی است که برای رویش به آبیاری کمی نیاز دارد و شهرستان سلسله نیز دارای هوایی مناسب و خاکی حاصلخیز برای کشت این محصول است، می‌تواند کاشت آن به عنوان یکی از محصولات به صرفه و درآمدزا در دستور کار کشاورزان قرار گیرد.

فرماندار سلسله تصریح کرد: از جمله مشکلات پیش روی کشاورزان برای کاشت این محصول می توان به عدم وجود صنایعی برای خشک و بسته بندی کردن و عدم وجود مرکزی برای خرید آن به صورت عمده در استان یا شهرستان اشاره کرد.

فلاح نژاد خاطرنشان کرد: متاسفانه علیرغم کیفیت بالای محصول تولیدی، به دلیل نبود برندی تحت نام شهرستان و استان، برای اکثر مردم ناشناخته است.

وی گفت: در صورت توجه به فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز برای تولید و عرضه و نیز ورود بخش خصوصی و ترویج و ترغیب کشاورزان به کاشت این محصول به صرفه و درآمدزا، در آینده نزدیک شهرستان سلسله می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های تولید زعفران در استان و حتی کشور محسوب شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در گفت‌و گو با تسنیم اظهار داشت: امسال ۲۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی لرستان به کاشت زعفران اختصاص یافته که پیش‌بینی می‌شود از این سطح ۴۰۰ کیلوگرم برداشت صورت گیرد.

اسفندیار حسنی مقدم با اشاره به اینکه محصول زعفران تقریبا در تمامی شهرهای استان کاشته می‌شود عنوان کرد: زعفران استان لرستان در مقایسه با زعفران استاهایی از قبیل خراسان که به قطب تولید زعفران کشور شهرت دارند از عطر، طعم و رنگ بالاتری برخوردار است و این نشانگر ظرفیت بالای استان در تولید زعفران است.

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.