دلایل سیاسی مانعی برای در دست گرفتن بازار زعفران است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: اگر نمی‌توانیم بازار زعفران را در دست بگیریم، دلایل سیاسی دارد زیرا اساسا نمی‌گذارند که این بازار را در دست بگیریم. با وجود مشکلات سیاسی مشکل است که محصول خود را عرضه کنیم.
به گزارش ایسنا – منطقه خراسان، دکتر لیلی ابوالحسنی امروز در میزگردی تحت عنوان «با زعفران ایران در عرصه‌های جهانی» در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی اظهار کرد: از مشکلات دیگر موضوع قوانین گمرکی است که به شدت نوسان دارد. بخشی که عرضه زعفران را بر عهده دارد، در سرمایه‌گذاری خارجی و صادرات احساس امنیت نمی‌کند. باید در این زمینه قوانین مستحکم‌تری داشته باشیم. همچنین مشتری خارجی بر ترکیبات، کالری و… زعفران هم تاکید دارد و این موارد در برندهای ما دیده نمی‌شود.
عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: بسته‌بندی زعفران نیاز به تکنولوژی پیچیده ندارد اما سرمایه‌گذاران جذب این تکنولوژی نمی‌شوند زیرا در صادرات امنیت نمی‌بینند و محصول را به صورت قاچاق به فروش می‌رسانند.
زعفران ایران آلود‌ه‌ترین زعفران دنیا
الناز میلانی، عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، با بیان اینکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور است، اظهار کرد: با توجه به اینکه آلودگی میکروبی معضلی در صادرات زعفران است، یکی از شرکت‌های معتبر استان کاری پژوهشی را به ما سفارش داد و از ما تولید زعفران دارای حداقل بار میکروبی را خواست.
وی گفت: یک اتحادیه بین‌المللی استاندارد زعفران در سال ۲۰۰۹ مقاله‌ای چاپ کرده و  از میان کشورهای عمده ایران، یونان، ایتالیا و اسپانیا آلودگی میکروبی محصولات را بررسی کرده بود که ایران بیشترین شاخص بار آلودگی میکروبی را داشته و اسپانیا آلودگی میکروبی پایینی داشته است. این موضوع یک هشدار برای کشور است در حالی که به راحتی با یک پایش میکروبی می‌توان آلودگی میکروبی زعفران را کاهش داد.
عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: ما در پروژه خود به افرادی که در چیدن زعفران فعالیت می‌کردند، آموزش دادیم که دستکش‌ها را دایما عوض و دست‌ها را با الکل ضد عفونی کنند. با توجه به اینکه نتایج تحقیقات نشان داده برداشت گل در صورتی که غنچه باشد، آلودگی میکروبی کمی خواهد داشت، برداشت در زمان صبح زود و قبل از باز شدن گل‌ها انجام شد.
میلانی تصریح کرد: کانتینرهای انتقال زعفران ابتدا شسته و ضد عفونی و سبدها الکلی شد. با توجه به اینکه زعفران‌ها روی هم انباشته می‌شود، گرما تولید می شود و آلودگی میکروبی به وجود می‌آید. زعفران‌ها را روی هم انباشته نکردیم و دمای محیط هم کنترل شد. در رابطه با جداسازی کلاله زعفران هم آموزش‌ها به نیروها داده شد و تحت شرایط استریل این کار صورت گرفت و در نهایت خشک کردن انجام شد.
وی ادامه داد: شمارش‌های میکروبی که مدنظر اتحادیه اروپا بود، در نمونه ما مشاهده نشد و در نهایت شرکت توانست گرمی ۷۰ یورو زعفران را به فروش برساند و این یعنی خلق ثروت برای یک شرکت ایرانی.
دکتر آرش کوچکی، عضو هیات علمی گروه صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی، در ادامه این مراسم عنوان کرد: به این دلیل که زعفران ارزش جهانی زیادی دارد و کشورها از طریق آن درآمد زیادی را به دست می‌آورند، تقلب‌های فراوانی در آن انجام می‌شود و در موضوع تقلب، زعفران رتبه اول را دارد
وی با اشاره به اینکه تقلب در زعفران در تمام کشورها دیده می‌شود، تصریح کرد: به طور مثال در کشور ایتالیا پلیس اختصاصی برای زعفران وجود دارد و برخلاف آنچه که تصور می‌شود کشاورز شروع کننده تقلبات است، اینگونه نیست و شروع تقلب از زمانی است که زعفران وارد بازار می‌شود. روش‌های مختلفی وجود دارد که بدون وارد کردن ماده خارجی در زعفران می‌توان زعفران تقلبی تولید کرد؛ به طور مثال زعفران مانده را با زعفران تازه مخلوط می‌کنند.
عضو هیات علمی گروه صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی خاطر نشان کرد: ترکیباتی وجود دارد که وزن و رطوبت زعفران را افزایش می‌دهد؛ به طور مثال قرار دادن زعفران در عسل و گلسیرین و … باعث افزایش وزن و رطوبت آن می‌شود. ترکیبات رنگ دهنده از دیگر تقلباتی است که در زعفران انجام می‌شود که این مواد بر روی سلامت هم اثرگذار است./
منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.