راه اندازی بازار مشتقه زعفران برای کوتاهی دست واسطه گرها

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تولید سالانه ۲۰۰ هزار کیلوگرم زعفران در ایران؛ کشور ما را در صدر تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران در جهان قرار داده است و هم اکنون بالغ بر ۳۵ کشور بطور مستمر و برنامه‌ای خریدار عمده زعفران می‌باشند. ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران (بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال) در این زمینه مقام اول را داراست. اسپانیا با تولید متوسط ۲۵ تن، مقام دوم و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان با تولید متوسط ۲۵ تن، مجموعاً مقام سوم را به خود اختصاص می‌دهند.

بنابر این گزارش، چندی قبل پایگاه خبری اتاق ایران در این باره صادرات زعفران ایرانی به نقل از سیدعلی حسینی، رئیس شورای عالی زعفران ایران نوشته بود: “پیش از دهه ۷۰، بازار زعفران در اختیار اسپانیا بود و اکنون در اختیار ایران است؛ اما اگر تولید و صادرات زعفران به درستی مدیریت نشود این امکان وجود دارد که دوباره ایران این بازار آماده را از دست بدهد.” بر این اساس تدابیری در این زمینه انجام شد و شاهد رشد صادرات زعفران بودیم. همچنین قرار شد برای ساماندهی بهتر بازار زعفران؛ معاملات گواهی سپرده زعفران تا پایان دهه فجر با همکاری سازمان تعاونی روستایی و تولید کنندگان زعفران در خراسان آغاز شود. در ادامه این اقدامات مسئولان این بخش در نظر دارند بازار مشتقه زعفران را راه اندازی کنند.

این گزارش می افزاید: مهر در این زمینه به نقل از حامد سلطانی نژاد، مدیر عامل بورس کالای ایران نوشته است: “واسطه های کیف به دست، زعفران ایرانی را به قیمت ناچیز از کشاورز می خرند و به سایر کشورها ارسال می کنند که با راه اندازی بازار مشتقه زعفران در آینده نزدیک از این اقدام جلوگیری می شود.”

یادآور می شود: زعفران ایرانی از لحاظ مزه، رنگ و عطر در دنیا منحصر به فرد است و طرفداران زیادی دارد. سال ۹۴؛ ۳۵۱ تن زعفران در کشور تولید شد که از این میزان براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران ۱۱۳/۵ تن به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.

منبع : خبرگزاری شبستان – مورخ  ۱۳۹۶/۰۱/۳۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.