رای نیوز ایتالیا: بزرگترین تولید کننده زعفران جهان ایران است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
شبکه خبری رای نیوز ۲۴ ایتالیا در گزارشی مصور از زعفران نوشت: ایران بزرگترین تولید کننده این محصول می باشد و ۹۰ درصد تولید جهانی زعفران، طلای قرمز، در اختیار جمهوری اسلامی است.

به گزارش ایرنا از سایت این شبکه خبری، زعفران یکی از گرانترین محصولات جهان است که تنها در برخی مناطق رشد می کند، ایران بیشترین سهم تولید زعفران جهان را که ۹۰ درصد می باشد در دست دارد.
زعفران در ماه نوامبر به مدت ۱۰ تا ۲۰ روز شکوفه می زند و در همان زمان نیز جمع آوری می شود. گلبرگ های ظریف بنفش رنگ گل زنبق تنها ۳ الی ۴ کلاله قرمز دارند و زعفران از آن گرفته می شود. این گیاه در ساعات اولیه بامداد جمع آوری می شود و گل های آن در بازارهای محلی به قیمت هر کیلو ۹۰ میلیون ریال فروخته می شود اما پس از رسیدن به اروپا قیمت آن بسیار گران تر می شود.
پس از اینکه کلاله ها از ساقه ها جدا شدند، خشک شده و سپس برای فروش بسته بندی می شوند. این کاری بسیاری دراز مدت و دشوار است که برای حفظ کیفیت آن، بطور سنتی انجام می شود.
برای تولید یک کیلوگرم زعفران نیاز به ۲۵۰ هزار گل و ۶۰۰ ساعت کار است و قیمت آن نیز بر اساس کیفیت محاسبه می شود و در بازار اروپا هر گرم از ۱۵ تا ۳۰ یورو و هر کیلوگرم از ۱۵ تا ۳۰ هزار یورو قیمت دارد. در ایران حتی یک بانک ذخیره با سیستم امنیتی بسیار بالا برای نگهداری ۱۰ تن زعفران ساخته شده است که در آینده ظرفیت آن به ۲۰ تن افزایش خواهد یافت.
زعفران در برخی مناطق ایتالیا از جمله در استان های مارکه، ابروتزو و ساردنیا نیز کشت می شود.

منبع :‌خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۸

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.