کیفیت زعفران خراسان جنوبی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، هاشم ولی‌ پور مطلق صبح امروز در بازدید از مناطق زعفران کاری شهرستان قاینات اظهار داشت: ۳۶ هزار زعفران کار خراسان جنوبی تا پایان آبان محصول خود را برداشت می‌کنند.

وی با بیان اینکه زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم و ارز آور در دنیا برای کشور ایران به شمار می‌رود گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۴ تن زعفران خشک از اراضی زیرکشت این محصول در استان برداشت شود.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: این استان ۱۵ هزار هکتار از اراضی سطح زیرکشت زعفران را به خود اختصاص داده است و ۵۱/۵ تن زعفران خشک از این میزان زمین برداشت می‌شود.

ولی‌پورمطلق از شهرستان قاینات به عنوان بزرگترین شهرستان خراسان جنوبی در حوزه کشاورزی از جمله زعفران یادکرد و افزود: ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زعفران استان در این شهرستان است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۷ تن از ۵۱ تن زعفران خشک استان، متعلق به شهرستان قاینات است گفت: خراسان جنوبی از نظر میزان تولیدات علی‌رغم این که زادگاه زعفران است و برند زعفران در کشور به عنوان زعفران قاینات شناخته می‌شود اما دومین تولیدکننده بعد از استان خراسان رضوی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: زعفران تولید شده در این استان، به دلیل برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از باز شدن، کیفیت، عطر و قدرت رنگ دهی بالا، مرغوب ترین زعفران دنیا به حساب می‌آید.

ولی پور مطلق اظهار داشت: زعفران خراسان جنوبی به دلیل کیفیت بالا مشتریان زیادی در کشورهای خارجی از جمله آلمان، آمریکا، اسپانیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۵۱ تن زعفران خشک از اراضی زیرکشت این محصول در خراسان جنوبی برداشت شده است گفت: امسال سازمان تعاون روستایی برای خرید زعفران اعلام آمادگی کرده است که با این روند قیمت زعفران نسبت به سال‌های گذشته با یک روند نزولی روبه‌رو می‌شود./

منبع :خبرگزاری تسنیم- مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۰۶

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.