عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران ایران: رشد دو برابری رسوب زعفران در انبارها

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جلیل مغازه‌ای، عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران ایران با ارزیابی از وضعیت تولید زعفران و عرضه آن به بازار، گفت : زعفران بدست ‌آمده در برداشت‌ امسال کشاورزان، ۳۵۰ تن برآورد می‌شود که با احتساب ۵۰ تن مازاد زعفران سال گذشته، پیش‌بینی عرضه ۴۰۰ تنی زعفران در سال جدید را داریم.

وی ادامه داد: طی سال جاری، حدود ۱۰۰ تن دیگر به برداشت زعفران‌کاران استان‌های خراسان رضوی و جنوبی اضافه شده که متاسفانه با نبود بازارهای صادراتی، کشاورزان با مشکل برخورد خواهند کرد.

مغازه‌ای با اشاره به مشکلات صادراتی زعفران‌کاران تاکید کرد: تحریم ایران در بازارهای پولی-مالی تاثیرات منفی بر صنایع صادراتی گذاشته چرا که وضعیت مراودات بانکی به کمترین حد خود طی چند سال گذشته رسیده و زعفران نیز جزو همین صنایع بوده است.

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران ایران افزود: در سال گذشته حدود ۵۰ تن از زعفران ایرانی روی دست کشاورزان ماند و اگر امسال این مشکل با اروپایی‌ها برطرف نشود پیش‌بینی‌ می‌شود که حدود ۱۰۰ تن زعفران در انبار کشاورزان رسوب کند.

وی همچنین با تشریح انواع صادرات زعفران ایرانی و شکل‌گرفتن قاچاق زعفران به بازارهای منطقه، گفت: ایران چهار نوع صادرات چمدانی، بازارچه‌های مرزی، مبادی رسمی گمرکی و قاچاق را تجربه کرده که یک پدیده مهم در بازار زعفران ایران در حال شکل‌گیری است.

مغازه‌ای تصریح کرد: هندوستان تعرفه ۳۳ درصدی را برای صادرات زعفران ایرانی لحاظ کرده اما همین صادرات با برند افغانی ملزم به پرداخت تعرفه نیست که متاسفانه زعفران ایرانی با قاچاق به افغانستان و تحت نام این کشور، از طریق هند صادر می‌شود؛ هزینه‌های مراحل کاشت تا برداشت زعفران در ایران بوده اما صرفه اقتصادی آن به‌جای جیب دولت، به دست افراد سودجو و قاچاقی می‌رسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بازارهای اروپایی همچون اسپانیا، ایتالیا، آلمان، فرانسه و … بازارهای جدید ایران نبودند اما همین مراودات بانکی باعث شده که ۲۲۰ هزار بهره‌بردار زعفران در ایران با مشکلات تولیدی، اشتغال‌زایی و صادراتی رو‌به‌رو شوند./

منبع : خبرگزاری آنا- مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.