رشد ۲۰ درصدی صادارات زعفران خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود

به گزارش مشهد پیام ، غلامرضا میری با بیان اینکه موضوع تولید و صادرات زعفران همواره با اما و اگرهایی همراه است، اظهار داشت: باتوجه به ارزیابی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود تولید امسال زعفران خراسان رضوی نسبت سال زراعی ۹۴ حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته باشد.

وی افزود: برابر آمار سازمان جهاد کشاورزی تولید زعفران سال گذشته استان ۳۵۰ تن بوده که از این میزان حدود ۱۶۳ تن به دیگر کشورها صادر شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی تصریح کرد: سال گذشته پیش‌بینی می‌کردیم که صادرات زعفران ۲۰ درصد افزایش یابد اما اتفاقاتی که در مورد سفارت عربستان افتاد بازار این کشور را از دست دادیم و افزایش صادرات میسر نشد.

وی با اشاره به ضرورت ثبات بازار و حمایت دولت از صادرکنندگان گفت: اگر وضعیت فعلی تا پایان سال حاکم باشد و تسهیلات بیشتری برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود، پیش‌بینی می‌شود صادرات امسال زعفران خراسان رضوی نبست به سال ۹۴ حدود ۲۰ درصد رشد داشته باشد.

میری خاطرنشان کرد: استفاده از زعفران در صنایع تبدیلی برای تهیه محصولاتی نظیر چای و نبات زعفرانی و تحقیقات دارویی در داخل کشور گسترش یافته است، البته با این وجود همچنان حجمی از زعفران تولیدی سال گذشته در دست کشاورز، تاجر و مغازه‌دار باقی می‌ماند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی با بیان اینکه معتقد است ثبت یک برند ملی برای زعفران ایران امری ضروری نیست، تصریح کرد: در تمامی کشورها تمامی محصولات با نام برند خاص هر شرکت شناخته و عرضه می‌شود بنابراین معتقدم به‌جای پرداختن به این مسائل حاشیه‌ای باید به دنبال توسعه صادرات و زیرساخت‌های آن باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای صادرات زعفران باید ۴ تاییدیه از نهادهای مختلف دریافت کنیم و در صورتی که مکان جدید دیگری با این هدف تاسیس شود سبب ایجاد هزینه، پیچیدگی روند بوروکراتیک و اخذ مجوز یک دیگر برای صادرکننده می‌شود در حالی که باید اولویت‌ها با تسهیل سازی زیرساخت‌ها باشد.

میری تصریح کرد: در سنوات گذشته سابقه صادرات ۲۲۱ تن زعفران را داشته‌ایم و اکنون نیز اگر به‌عنوان یک نهاد بخش خصوصی تسهیلات لازم در اختیارمان قرار بگیرد توان و امکان صادرات این میزان زعفران و خرید محصول با قیمت کارشناسی شده و مناسب از کشاورزان را داریم./

منبع : پایگاه خبری تحلیلی مشهد پیام ۱۳۹۵/۰۸/۰۶