رشد ۳۶ درصدی صادرات زعفران ایران به ۴۸ کشور دنیا/عوارض صادراتی زعفران لغو شد

غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: برداشت زعفران از ۲۵ مهر آغاز و تا ۱۵ آذر‌ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه میزان تولید قابل پیش‌بینی نیست، افزود: بر اساس وضعیت رسیدگی کشاورزان برای افزایش راندمان تولید و همچنین افزایش سالانه تقریبا ۱۰ درصد سطح زیر کشت، پیش‌بینی می‌شود که تولید امسال از تولید سال گذشته که بین ۲۷۰ الی ۳۰۰ تن بود کمتر نشود.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران بیان داشت: در فصل برداشت، مقدار صادرات بیشتر می‌شود چرا که مشتریان تمایل دارند تا زعفران‌های جدید را خریداری کنند.میری با بیان اینکه لغو عوارض صادراتی زعفران در ابتدای امسال باعث افزایش صادرات در سال جاری شده است، گفت: در ۶ ماه نخست امسال میزان صادرات نسبت به ۶ ماه نخست سال گذشته به لحاظ وزنی و ارزشی ۳۶ درصد رشد داشته است.
*صادرات زعفران در نیمه اول سال جاری افزایش یافت
وی افزود: میزان صادرات زعفران در ۶ ماهه اول سال ۹۲، ۴۴ تن و ۷۳۲ کیلو و ارز آوری ۶۳ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۳۶ دلار و میزان صادرات زعفران در ۶ ماهه اول سال ۹۳، ۶۰ تن و ۸۸۱ کیلو و ارزآوری ۸۶ میلیون و ۳۲۵ هزار و ۶۵۸ دلار بوده است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران بیان داشت: زعفران ایران به ۴۸ کشور دنیا صادرات می‌شود ولی عمده صادرات به کشورهای امارات، اسپانیا، چین و عربستان انجام می‌شود و سالانه حدود ۴۰ تن از کل صادرات زعفران به کشور اسپانیا انجام می‌شود.

قیمت هر کیلو زعفران یک میلیون تومان کاهش یافت
میری تصریح کرد: نوسان قیمت زعفران از ابتدای امسال زیاد نبود ولی با آغاز فصل برداشت باز هم شاهد نوسان هستیم بطوریکه با شروع برداشت زعفران نگین در هر کیلوگرم از این رقم حدود یک میلیون تومان کاهش قیمت ایجاد شده است.
وی افزود: هر کیلوگرم  رقم زعفران نگین قبل از آغاز فصل برداشت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با آغاز برداشت این رقم قیمت آن اکنون به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران تصریح کرد: قیمت هر کیلو گرم انواع زعفران معمولا بین ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.
میری اظهار داشت: فصل تولید و برداشت زعفران در پاییز است بنابراین سرما تأثیری برای کاهش تولید آن ندارد مگر اینکه دمای هوا به حدود ۱۰ درجه زیر صفر برسد که در آن موقع ممکن است گل زعفران از زمین درنیاید و اگر هم درآمده باشد گل دچار یخ‌زدگی شود.
وی افزود: وضعیت سردی هوا خوشبختانه مناسب بوده و مشکلی برای برداشت زعفران بوجود نیاورده اما بارندگی تا حدی موجب پایین آمدن کیفیت زعفران تولیدی می‌شود.