رشد ۴۶ درصدی صادرات زعفران طی ۸ ماه

طلای سرخ ایران از کالاهای باارزش صادراتی است که در سال های اخیر با وجود مشکلات در مسیر تولید آن و اعمال تحریم ها توانسته است جایگاه خود را در حوزه صادراتی در منطقه حفظ کند تا جایی که شاهد رشد ۴۶ درصدی صادرات زعفران طی ۸ ماه هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، صادرات زعفران در سال جاری ۱۷۸ میلیون دلار ارزآوری و تولید ثروت برای کشور داشته است. همچنین صادرات محصول زعفران امسال از نظر وزنی ۴۸ درصد و از نظر ارزش ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

طلای سرخ ایران از کالاهای باارزش صادراتی است که در سال های اخیر با وجود مشکلات در مسیر تولید آن و اعمال تحریم ها توانسته است جایگاه خود را در حوزه صادراتی در منطقه حفظ کند تا جایی که ۸۰ درصد تولید داخلی کشور به بازارهای هدف صادر شود.

«غلامرضا میری»، نایب رئیس شورای ملی زعفران چندی پیش از رشد ۱۵ درصدی تولید زعفران طی امسال خبر داده و به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: «اگر چه آمار دقیق تولید زعفران را باید وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید اعلام کند، اما بنده معتقدم که امسال، تولید به ۴۰۰ تن رسیده است.»

کشورمان با تولید بیش از ۳۰۰ تن زعفران رتبه نخست تولید این محصول را در جهان به خود اختصاص داده است. سال گذشته ایران با صادرات ۲۳۶ تن زعفران به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیون دلار توانست برای دومین سال متوالی روند افزایشی را حفظ کند و رکورد بیشترین میزان صادرات این محصول در ۱۰ سال گذشته را بشکند.

افزایش تولید زعفران در سال های اخیر بر این اساس صورت گفته است که برنامه ششم توسعه افزایش تولید و سطح زیرکشت زعفران را به عنوان هدف و الگوی راه آینده کشور در این حوزه ترسیم کرده است و حالا نائب رئیس شورای ملی زعفران از رشد ١۵ درصدی تولید زعفران در سال جاری خبر داده و به مهر گفته است: «براساس اعلام سازمان جهادکشاورزی میزان تولید زعفران امسال حدود ٣٨٠ تا ۴٠٠ تن بوده که این عدد نسبت به رقم ٣٢٠ تا ٣۵٠ تن سال گذشته حدود ١٠ تا ١۵ درصد رشد دارد. صادرات در سال جاری از رشد خوبی برخوردار بوده است. تا پایان آبان ماه ۴۶ درصد در این زمینه رشد داشته ایم. آمار جدید نیز اگرچه ارائه نشده اما شواهد نشان می دهد روند همچنان صعودی بوده است.»

این در حالی است که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۲۲۰ تن صادرات کالا با ارزش ۳۱۷ میلیون دلار صادرات زعفران به‌لحاظ ارزی داشتیم و آمار ۷ ماهه سال جاری در حوزه صادرات زعفران ۲۳۰ تن زعفران به‌لحاظ ارزشی ۴۵ درصد افزایش داشته است. همچنین طبق آمار گمرک در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد رشد صادرات داشتیم و میزان صادرات ۶ ماه نخست امسال ۴۸ تن و ۳۵۹ کیلوگرم ‌با ارزش ۱۴۷ میلیون دلار بوده است.

هم اکنون بالغ بر ۳۵ کشور به طور مستمر و برنامه‌ای خریدار عمده زعفران هستند. ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران (بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال) در این زمینه مقام اول را داراست. اسپانیا با تولید متوسط ۲۵ تن، مقام دوم و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان با تولید متوسط ۲۵ تن، مجموعاً مقام سوم را به خود اختصاص می‌دهند.

بر اساس آمار گمرک ایران بیشترین حجم صادرات زعفران ایران به ترتیب اولولیت به کشورهای امارات متحده عربی، اسپانیا، چین، عربستان سعودی، هند، سوئد، هنگ کنگ، ایتالیا، تایوان و قطر است و در حال حاضر به پنج قاره و ۴۶ نقطه از جهان زعفران صادر می شود.

یادآور می شود: استان خراسان در زمینه کشت زعفران در ایران همواره پیشگام بوده است. کشت زعفران در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی از جمله زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، گناباد، نیشابور، بجستان رایج است و این استان مقام اول کشت زعفران را به خود اختصاص داده است. در استان خراسان جنوبی نیز شهرستان‌های قاینات، فردوس، بشرویه و بیرجند را می‌توان نام برد. استان خراسان جنوبی بعد از استان خراسان رضوی دومین مقام در کشت زعفران ایران را دارد. از لحاظ کیفیت زعفران استان خراسان جنوبی اول است، اما در زمینه کمیت دومین  منطقه بعد از خراسان رضوی محسوب می‌شود. بعد از استان خراسان می‌توان به استان‌های کرمان، لرستان، فارس و … اشاره کرد که به تازگی در زمینه کشت زعفران فعال شده‌اند.

از حدود ۲۳۰ تن زعفرانی که هر ساله در جهان تولید می‌شود، حدود ۱۷۰ تن آن مربوط به خراسان است. از بین تمامی شهرهایی که در استان خراسان رضوی و استان خراسان جنوبی به کشت زعفران مشغول هستند، قاین از نظر شهرت گوی سبقت را از دیگر شهرها ربوده و به عنوان پایتخت زعفران ایران شناخته شده است. اتاق بازرگانی استان خراسان جنوبی سابقه کشت زعفران در قاین را در حدود ۷۰۰ سال ذکر کرده است. در حال حاضر زعفران قاین از نظر کیفیت در مقام اول جهان قرار دارد. در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری در زمینه زعفران در استان خراسان جنوبی و قاین به فعالیت مشغول هستند و با شرکت در کشورهای مختلف و حضور در بازارهای جهانی و صادراتی سعی در هر چه بهتر کردن موقعیت صادرات زعفران قاین در جهان دارند./

منبع : خبرگزاری شبستان – مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۰۳