صادرات زعفران می‌تواند با رشد ۱۵ درصدی همراه شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

طی دوازده ماه سال گذشته ۱۷۲ تن و ۶۰ کیلو زعفران به ارزش بالغ‌ بر ۲۴۶ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۳۲۸ میلیون دلار به ۴۷ کشور دنیا صادر شد.

حالا سال جدید شروع‌ شده و انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری هم در پیش است. غلامرضا میری رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران درباره پیش‌بینی سال ۹۶ صادرات زعفران بیان کرد: انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و نمی‌دانیم چه دولتی بر سرکار می‌آید. اگر دولت تدبیر و امید بر سرکار بماند، تکلیف اقتصاد مشخص است و زیر ساخت‌ها هم آماده است، اما اگر دولتی جدید انتخاب شود، حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا برنامه‌های اقتصادی‌اش مشخص است.

به گفته میری، با وجود هر دولتی، صادرات زعفران سعی می‌کند روال طبیعی خود را ادامه دهد. او ادامه داد: اما برای برنامه‌ریزی‌های بیشتر به چشم‌انداز نیاز داریم. صادر کنندگان زعفران سعی می‌کنند که بازارهای جدیدی به دست آورند. اما به‌ هر حال اگر دولت تدبیر و امید بر سر کار بماند، صادرات زعفران نسبت به سال گذشته حتماً با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی همراه خواهد بود. چرا که طی ۴ سال گذشته زیر ساخت‌های لازم ایجاد شده است.

میری همچنین ادامه داد: در طول ۴ سال دولت یازدهم، کمک‌های زیادی به صادرات زعفران انجام شد و موانع زیادی که میراث دولت نهم و دهم بود، از میان برداشته شد.

میری در بیان موانع صادرات زعفران در دولت نهم و دهم گفت: در آن سال‌ها، گفته‌شده بود که صادر کننده زعفران حتماً باید کد ملی کشاورز را به دارایی اعلام کند، این در حالی بود که کشاورزان حاضر نبودند کدملی بدهند، درنتیجه این اقدام دفاتر صادرکنندگان رد می‌شد و به آنها جریمه تعلق می‌گرفت. از طرف دیگر، دارایی از صادرکنندگان تعهد می‌گرفت که ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند، این در حالی بود که آن زمان دولت هم توانایی واردکردن ارز به کشور را نداشت. در این مورد هم دفاتر صادرکنندگان رد می‌شد و بازهم جریمه می‌شدند. همچنین در دولت نهم و دهم گفته می‌شد صادرکنندگان باید تسعیر ارز پرداخت کنند. این موارد در دولت یازدهم حل و موانع برداشته شد. حتی مالیات بر ارزش‌افزوده هم حذف شد.

میری تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین موانع صادرات زعفران در دولت هشتم و نهم عوارض ۵ درصدی برای صادرات زعفران بود که در دولت یازدهم این عوارض لغو شد.

به گفته میری، دولت یازدهم، فرصت‌های خوبی در اختیار صادرکنندگان قرار داد. او همچنین ادامه داد: البته مسایلی هم وجود داشت که عملیاتی نشد. اما در واقع اگر قرار باشد منصفانه نگاه کرد، دولت توانایی انجام بعضی اقدامات را هم نداشت. بارها با مسئولان صحبت کردیم و آنها هم قول دادند در صورتی‌که تأمین منابع صورت بگیرد، جوایز صادرات پرداخت خواهد شد، اما تا به الان این جوایز پرداخت‌ نشده است. به‌ هر حال نباید فراموش کرد که دولت یازدهم، دولتی بدهکار تحویل گرفت و توانایی لازم را ندارد که ما هم توقع داشته باشیم.

بر اساس صحبت‌های این صادر کننده زعفران، در دولت تدبیر و امید قدم‌های خوبی برای صادرات حداقل در زمینه زعفران برداشته شد. اما به گفته او اگر تشویق‌هایی که در دولت‌های قبل از دولت نهم و دهم به صادرکنندگان اعطا می‌شد، ادامه پیدا می‌کرد می‌توانستیم به بازارهای جدیدتری ورود پیدا کنیم و صادرات را افزایش دهیم.

صادرات انواع زعفران در سال ۹۵
کالا ارزش (ریال) ارزش (دلار)
انواع زعفران در بسته‌بندی کمتر از ۱۰ گرم ۲۴,۰۳۹,۰۱۴,۳۵۰ ۷۸۸,۰۰۵
انواع پودر زعفران در بسته‌بندی کمتر از ۱۰ گرم ۱,۵۴۳,۷۵۷,۸۹۶ ۵۰,۹۷۳
انواع زعفران در بسته‌بندی کمتر از ۳۰ – ۱۰ گرم ۱۸۷,۵۹۳,۴۷۴,۹۶۵ ۶,۱۹۶,۸۹۰
انواع پودر زعفران در بسته‌بندی‌کمتراز ۳۰-۱۰ گرم ۵۰,۸۴۸,۵۱۵ ۱,۶۷۹
انواع زعفران در بسته‌بندی‌های بیش از ۳۰ گرم ۴,۶۵۴,۰۶۴,۹۴۴,۳۶۹ ۱۴۸,۳۵۵,۵۳۷

منبع: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران – مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.