رضایت کشاورزان نمونه خراسان رضوی از بورسی شدن زعفران/ زعفرانکاران دلگرم شده اند

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: هفته گذشته با حضور در جمع کشاورزان نمونه، رضایت از عرضه و معامله زعفران در بورس کالا مشهود بود؛ به طوری این امیدواری به کشاورز داده شده که در بستر بورس می‌تواند محصول تولیدی خود را با قیمت واقعی و به دور از هر گونه دلالی و واسطه گری به فروش برساند.

حمید بنایی با بیان اینکه عرضه و معامله زعفران در بورس‌کالا باعث دلگرمی کشاورزان بوده است، بیان کرد: ۹۲ درصد از کل تولید زعفران جهان در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی تولید می‌شود که سود و چرخه مالی بالای فروش و صادرات زعفران قبل از ورود این محصول به بورس به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رفت تا کشاورزان که با زحمت بسیار اقدام به تولید می‌کنند از سود حاصل از فروش محصول خود کمترین بهره را ببرند.
وی با بیان اینکه راه اندازی معاملات آپشن زعفران در بورس کالا قابل تقدیر است، افزود: بورس در کشف قیمت‌ها و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان از بازار پرسود زعفران نقش بسیار موثری داشته است؛ بطوریکه بورس با راه اندازی ابزار‌های مالی متنوع از جمله قرارداد‌های آتی و آپشن توانسته است جایگاه و ارزش افزوده بالایی به این محصول لوکس جهانی دهد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی به حضور در جمع کشاورزان نمونه اشاره کرد و گفت: هفته گذشته با حضور در جمع کشاورزان نمونه رضایت از عرضه و معامله زعفران در بورس کالا مشهود بود؛ به طوری که کشاورز نمونه استان با اطمینان از فروش زعفران با قیمت واقعی و اینکه می‌تواند با عرضه محصول خود در بورس به سود واقعی دست یابد، توانسته بود در هکتار ۳۶ کیلوگرم زعفران تولید کند.
بنایی تصریح کرد: میزان تولید این کشاورز نمونه همین چند سال اخیر به طور متوسط ۳ تا ۴ کیلوگرم در هکتار بوده، اما از سال جاری با رونق معاملات زعفران در بورس و ایجاد انگیزه در میان زعفران کاران، این امیدواری به کشاورز داده شده که در این بستر معاملاتی می‌تواند محصول تولیدی خود را با قیمت واقعی و به دور از هر گونه دلالی و واسطه گری به فروش برساند. ضمن اینکه، به کمک عرضه زعفران در بورس نه تنها کشاورز شاهد بازگشت سرمایه خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهد بود، بلکه به سود منطقی نیز دست می‌یابد.
وی تاکید کرد: عرضه و معامله این محصول استراتژیک در بورس در قالب ابزار‌هایی همچون قرارداد‌های آتی و آپشن این امیدواری را به زعفرانکاران داده است که می‌توانند فروش محصول خود را بیمه کنند. همچنین بورس کالا با راه اندازی معاملات آپشن زعفران و بهره گیری از ابزار‌های مالی جدید ضمن بیمه قیمت برای کشاورز، می‌تواند در بحث برندسازی، صادرات و رسیدن کشاورزان به حق خود نیز گام‌های بزرگی بردارد.
وی با بیان اینکه توسعه معاملات زعفران در بورس کالا مورد حمایت نمایندگان مجلس است، گفت: با توجه به اینکه ایران از قدمت بالایی در کشت زعفران برخوردار است، مجلس این آمادگی را دارد که اگر برای عرضه و توسعه معاملات محصولات کشاورزی به ویژه زعفران در بورس نیاز به تنقیح و بازنگری در برخی قوانین وجود دارد، به بورس کمک کند.
بنایی تصریح کرد: با راه اندازی معاملات آپشن زعفران نه تنها سود اصلی ناشی از تولید و فروش این محصول به جیب کشاورز می‌رود، بلکه سفره زعفران کاران را نیز رنگین‌تر خواهد کرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس به اشتغال پایدار اشاره و خاطر نشان کرد: زعفران جزو محصولاتی است که می‌تواند با برنامه ریزی جهت تولید پایدار برای بسیاری از افراد فرصت‌های اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند و طی این مدت کوتاه از زمان عرضه زعفران در بورس کالا، با ایجاد انگیزه در کشاورزان برای افزایش تولید زعفران، در این زمینه موفق عمل کرده است.

منبع : خبرگزاری فصل اقتصاد – مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.