رنج زعفران کاران،گنج دلالان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
۱۰ درصد کشاورزان خراسان جنوبی زعفران تولیدی خود را به صورت نگین و بقیه به صورت دسته دختر پیچ خشک می کنند؛ این در حالی است که دلالان بدون درنگ زعفران را خریده و دسته را به مدل های نگین و پوشال تبدیل می کنند و در عمل سود به جیب آن ها می رود.
 خراسان جنوبی با وجود برخورداری از رتبه مطلوب کشت زعفران در کشور از قافله فرصت خرید حمایتی عقب ماند و درگیر مشکلاتی مانند به فروش نرسیدن و سودآوری بیشتر این محصول برای دلالان شده است .
دولت در چندسال گذشته برای حمایت زعفرانکاران اقدام به خرید حمایتی این محصول به صورت نگین و پوشال کرده است این درحالی است که کشاورزان خراسان جنوبی زعفران تولید شده را به صورت دختر پیچ (دسته) خشک و به بازار عرضه می کنند .
با توجه به این نکته در چند سال اخیر برخی زعفرانکاران برای فروش محصول خود به دولت ، اقدام به خشک کردن زعفران به صورت نگین و پوشال کردند .
متاسفانه با توجه به مسائل مطرح شده زعفران خراسان جنوبی در قالب دسته های «دخترپیچ» عرضه می شود و این موضوع مؤید این است که ورود دولت برای خرید توافقی محصول مزیت دار برای خراسان جنوبی عایدی چندانی نداشته و درآمد و سودی را عاید زعفران کاران نمی کند .
مگر نه این که ورود دولت برای خرید تضمینی، توافقی و حمایتی هر محصول با هدف حل مشکلات تعادل بازار و کوتاه شدن دست واسطه ها انجام می شود اما این ورود نتیجه عکسی را در خراسان جنوبی رقم زد .
یکی از زعفران کاران خراسان جنوبی هر چند ورود دولت برای خرید حمایتی زعفران را در درآمدزایی کشاورزان موثر می داند اما به این نکته هم اشاره دارد که زعفران این استان به علت خشک شدن به روش دسته (دخترپیچ) مورد اقبال وزارت جهاد کشاورزی برای خرید حمایتی نیست .
منبع:خبرگزاری شبستان مورخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.