الجزیره: تحریم‌های آمریکا بازار زعفران ایران را رونق بخشید

شبکه الجزیره گزارش داد که تولیدکنندگان زعفران در ایران معتقدند با توجه به اینکه اکثر زعفران جهان در ایران تولید می شود، خریداران موظف اند به هر نحوی که شده پول آن را بپردازند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از الجزیره ، بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران بخش های مختلفی از اقتصاد این کشور را تهدید می کند، اما فعالان بخش تولید و صادرات زعفران در ایران بر این باورند که این صنعت در برابر تحریم ها مقاوم است.
برخی دیگر از این فعالان معتقدند که اعمال تحریم ها برای صنعت زعفران ایران حتی نتایج مثبتی را نیز در بر داشته است.
تولیدکنندگان زعفران در ایران بر این باورند که با توجه به اینکه ۹۰ درصد زعفران جهان در ایران تولید شده و جایگزینی نیز در بازار جهانی برای آن نیست، خریداران چاره ای جز تعامل با فروشندگان ندارند.
یک تاجر زعفران در کنفرانسی در دانشگاهی در تربت حیدریه گفت: ما اصلی ترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان هستیم و جایگزینی نیز برای آن وجود ندارد، معتقدیم که چه به صورت قانونی و چه به صورت غیرقانونی این محصول صادر شده و پول آن را می گیریم. زعفران در صنایع مختلف از تولید عطر و ادکلن گرفته تا تولید دارو کاربرد دارد. تولیدکنندگان می گویند از زمان اعمال تحریم ها فروش زعفران نیز افزایش یافته است.

منبع : خبرگزاری فارس – مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۳