“رکودِ شدید” در بازار داخلی زعفران

غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدساظهار داشت: در ۴ ماهه ابتدایی امسال ۴۳ تن و ۵۵۰ کیلو  زعفران از خراسان رضوی صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است. ارزش این میزان صادرات ۶۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده و بخش زیادی از این افزایش صادرات زعفران مربوط به تیر ماه است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در ارتباط با علت افزایش میزان صادرات زعفران بیان کرد: ثبات بازار مهم‌ترین علتی است که سبب بالاتر رفتن میزان صادرات این محصول شده چرا که خریداران خارجی این محصول بیش از هر چیزی به این مسئله اهمیت می‌دهند که قیمت دچار نوسان نشود.

میری با بیان اینکه بازار داخلی هم‌اکنون در رکود بسیار شدیدی به‌سر می‌برد، خاطرنشان کرد: مصرف زعفران داخلی کاهش شدیدی داشته و با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و این محصول کالایی فانتزی به حساب می‌آید امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از بازار مصرف داخلی در مشهد است، تصریح کرد: شرکت‌های بزرگ که به مغازه‌دارها اجناسی را به صورت چکی فروخته‌اند، نتوانسته‌اند مطالبات خود را نقد کنند و در نتیجه دیگر فروش با چک نداشته و به همین علت میزان خرید کاهش داشته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: برای سال زراعی جاری به‌نظر می‌رسد افزایش محصول داشته باشیم و با توجه به اینکه ‌بخشی از محصول سال گذشته نیز در انبارها باقی مانده احتمال می‌رود با کاهش قیمت روبه‌رو شویم./

منبع : خبرگزاری تسنیم – مورخ ۱۳۹۵/۰۶/۰۳