زعفران؛ محصولی به کام دیگران

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان گفت: از دیرباز تولید زعفران به صورت انحصاری در اختیار ایران است، به طوری که ۹۴ درصد زعفران مورد نیاز دنیا را ایران تامین می‌کند.

نازخند صبحی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه متاسفانه سهم ایران از تجارت جهانی زعفران فقط ۶۰ درصد است و در این میان سایر کشورها سود کلانی از این حیث به دست می‌آورند، افزود: با وجود آنکه تولید زعفران متعلق به ایران بوده و ایران تولیدکننده ۱۶۰ تن طلای سرخ است ولی جایگاه جهانی آن کم‌کم از دست ایران خارج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶ درصد محصول زعفران توسط کشورهایی چون یونان، افغانستان، کشمیر، هند و اسپانیا تامین می‌شود، تصریح کرد: این در حالی است که کشورهایی چون امارات متحده عربی، اسپانیا و … زعفران ایران را خریداری و به آمریکا، کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌کنند.

این فعال حوزه کشاورزی با بیان اینکه این قضیه باعث شده است که سهم ایران از تجارت جهانی محصول زعفران به حدود ۶۰ درصد و سایر کشورها حدود ۴۰ درصد برسد، ادامه داد: این آمار حاکی از آن است که زعفران تولیدی ایران به نام دیگران به دست مصرف‌کننده می‌رسد و این ضعف بخش کشاورزی ایران است که به دلیل عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان زعفران، سود این محصول استراتژیک نصیب سایر کشورها می‌شود.

صبحی با یادآوری اینکه کشت طلای سرخ در کشورهای همسایه از جمله افغانستان، آن‌هم با قاچاق پیاز این محصول توسط قاچاقچیان رونق گرفته است، اظهار کرد: این در حالی است که آمریکا تعرفه ورود زعفران را برای افغانستان برداشته است. متاسفانه هندوستان هم تعرفه ورود این محصول را برای افغان‌ها برداشته‌، در حالی که حمل آن با ۳۸ درصد عوارض همراه است.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان با اشاره به اینکه سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان اعلام کرده که زعفران ما به چین صادر شده و کشت آن در ۳۴ ولایت نیز آغاز شده است، خاطرنشان کرد: بی‌توجهی به مراحل بعد از تولید و عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان زعفران منجر به این خواهد شد که طی سالیان آینده نه تنها در صادرات، بلکه در تولید زعفران نیز دچار مشکلات عدیده شویم، لذا حمایت از زعفران‌کاران ایران، امری ضروری است.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۴