زعفران باید با درج محل تولید صادر شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فرهاد فلاحتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تولید زعفران و قاچاق پیاز زعفران در کشور، گفت: قاچاق پیاز زعفران به کشوری همچون افغانستان محقق شده است؛ زیرا بخشی از کشت های زعفران کنونی در افغانستان نتیجه این نوع از قاچاق است.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حدود یک دهه است که ساماندهی وضعیت تولید محصولی همچون زعفران آغاز شده است و این درحالی است که ما در این دهه توانسته ایم صادرات فله ای زعفران را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: اکثر صادرات زعفران در کشور به طریق بسته بندی شکیل عملیاتی می شود؛ اما متاسفانه با این نوع صادرات نیز ما در حال خروج ارز از کشور هستیم.

فلاحتی افزود: بخشی از زعفران ایرانی پس از صادرات به کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس و اروپایی بطور مجدد برندسازی می شود و به نام دیگر کشورها به فروش می رسد.

وی  ادامه داد: عدم صادرات فرآوری شده زعفران ایراد اساسی است که بر زعفران ایرانی واقف است و از همین رو می توان با فرآوری محصولی همچون زعفران، مشتقات فراوانی از این محصول به طریقی تولید کرد که برای کشور نیز ارزآوری به همراه داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، یادآورشد: نمی توان انکار کرد که پیاز زعفران از مرزهای استان خراسان به طریق قاچاق وارد کشور افغانستان می شود، در این راستا نیز شاهد افزایش کشت زعفران  در افغانستان بوده ایم./

منبع : خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)-مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.