زعفران با شناسنامه محل تولید صادر شود

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس با بیان اینکه زعفران نیازمند تعیین شناسانه برطبق مکان تولید است تا مشخص شود زعفران با چه درجه کیفیتی قرار است صادر شود، گفت: صادرات بهینه زعفران در بازارهای بین المللی نیازمند بسته بندی کارآمد است.

فرهاد فلاحتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره  وضعیت تولید زعفران، گفت: لازمه ورود به بازارهای جهانی برای صادرات زعفران، بسته بندی بهینه است ما در زمینه فرآوری زعفران کارخانجاتی را داریم، اما با توجه به شرایط تولید بهینه زعفران ما نیازمند توسعه کارخانجات فرآوری در زمینه این محصول با کیفیت ایرانی هستیم.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات فله ای زعفران ضررهای بسیاری به کشاورزان وارد کرده است، تصریح کرد: وزارت صنعت و معدن و تجارت، گمرک کشور، وزارت جهاد کشاورزی به سمت صادرات زعفران با بسته بندی و برند اختصاصی حرکت کند؛ بنابراین صادرات زعفران باید رعایت معیارهای استانداردسازی صادر شود تا زعفران ایرانی با نرخ مناسب بفروش برسد.

وی با بیان اینکه زعفران باید برندسازی شود تا با برند اختصاصی این محصول صادر شود، ادامه داد: زعفران نیازمند تعیین شناسنامه بر طبق مکان تولید است تا مشخص شود زعفران با چه درجه کیفیتی قرار است، صادر شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه قائنات به عنوان پایتخت زعفران جهان شهره است، گفت: تولید زعفران بیش از ۲۵۰۰ سال در شهرستان قائنات سابقه دارد و این درحالی است که تولید زعفران با توجه به خشکسالی چند سال اخیر قسمتی از سطح زیرکشت ما را کاهش داده است و اگر چه در کیفیت زعفران تاثیر منفی برجا نگذاشته  است./

منبع : خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) – مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۲