زعفران بسته‌بندی‌ شده در بورس کالا عرضه شود

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دبیر شورای ملی زعفران معتقد است که با عرضه زعفران بسته بندی شده در بورس کالا، مشتریان صادراتی این محصول را خریداری کرده و علاوه بر ارتقای برند زعفران ایران در بازارهای جهانی، سود حاصل از فرآیند بسته‌بندی نیز به جیب تولیدکنندگان داخلی خواهد رفت.

به گزارش «کالاخبر»، ایران با در اختیار داشتن سهم ۸۵ درصدی در تولید زعفران دنیا، بر سکوی اول تولید زعفران دنیا ایستاده است. ولی حضور پررنگ‌تر در بازارهای جهانی در گرو فراهم شدن امکان معامله این محصول در بستری شفاف است و این مهم به مدد ورود طلای سرخ به رینگ بورس کالا تا حد زیادی محقق شده است. در این بین با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید و نام‌گذاری سال ۹۸ به نام سال «رونق تولید» و لزوم اهتمام به تسهیل معاملات شفاف و تولید یک نرخ مرجع برای زعفران ایران، انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک شاهد نزدیکی هر چه بیشتر فعالان حوزه زعفران با سازوکار بورس کالا باشیم.

فرشید منوچهری، دبیر شورای ملی زعفران در خصوص راهکارهای کمک بورس کالا به تحقق شعار سال و رونق تولید در بخش زعفران به ایلنا گفت: معاملات زعفران در بورس کالا طی یکی دو سال اخیر با رونق مواجه شده و ابزارهای مالی نیز برای زعفران در بورس ایجاد شده است.در این بین در روند معاملات زعفران، مشتریان صادراتی می‌توانند از طریق نمایندگان خود زعفران فله را از بورس کالا خریداری کرده و سپس با استفاده از امکانات و تجهیزات خود، اقدام به فرآوری و بسته‌بندی زعفران با برند دلخواه خود کنند.

وی افزود: پیشنهاد ما به بورس کالا و فعالان بازار زعفران این است که جهت رونق تولید داخلی، تمهیداتی اندیشیده شود که امکان عرضه زعفران بسته‌بندی‌شده در بورس فراهم شود که این کار در سایه همکاری و هماهنگی مسئولان بورس کالا و فعالان حوزه زعفران امکان‌پذیر است.

منوچهری ضمن تأکید بر این نکته که با این کار هم ارزش‌افزوده بیشتری ایجاد خواهد شد و هم در بخش اشتغال فعالان بخش فرآوری و بسته‌بندی زعفران اقدامات خوبی برداشته می شود، اظهار داشت: رونق تولید بدون رونق صادرات مفهوم واقعی نخواهد داشت که با عرضه زعفران بسته‌بندی در بورس می‌توان سازوکاری در نظر گرفت که زعفران با کیفیت مناسب و استاندارد طبق ضوابط خاص در بورس کالا عرضه شود و مشتریان صادراتی، زعفران بسته‌بندی‌شده با برند ایرانی خریداری کنند. این اقدام سبب می‌شود سایر برندهای زعفران برای ارتقای کیفی محصول خود تلاش کنند و سود حاصل از فرآیند بسته‌بندی نیز به جیب تولیدکنندگان داخلی خواهد رفت.

منوچهری در خاتمه گفت: موضوع دیگری که در خصوص بازار زعفران وجود دارد بحث قیمت است به طوری که قیمت زعفران صادراتی متناسب با افزایش نرخ ارز، اصلاح‌نشده و کماکان سود اصلی حاصل از تولید این محصول ارزشمند به زعفرانکار ایرانی نمی رسد از این رو به نظر می رسد با هم اندیشی فعالان این بازار و شورای ملی زعفران بتوان زمینه واقعی تر شدن قیمت زعفران را مهیا کرد.

منبع : خبرگزاری کالا خبر – مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۵

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.