زعفران تربت حیدریه رتبه نخست ایران و جهان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شهرستان تربت حیدریه با تولید سالانه بیش از ۳۴ تن زعفران رتبه نخست این محصول را در ایران و جهان دارد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، معاون برنامه ریزی و اداری ، مالی فرماندار تربت حیدریه امروز در نشست خبری گفت: کشاورزان تربت حیدریه از ۸ هزار هکتار زمین زیر کشت زعفران سالانه بیش از ۳۴ تن زعفران خالص تولید می کنند.

عباسپور گفت: از مجموع ۷۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران خراسان رضوی، ۸ هزار هکتار یعنی معادل حدود ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت حیدریه اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۷ هزار خانوار در استان به کشت زعفران مشغول اند افزود: از این میزان ۱۵ هزار خانوار از زعفران کاران تربت حیدریه هستند.

عباسپور گفت: محصول زعفران برای ۷۰ هزار نفر بصورت مستقیم و ۲۱۰ هزار نفر بصورت غیر مستقیم در تربت حیدریه شغل ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه متوسط قیمت هر کیلو زعفران ۵۰ میلیون ریال و درآمد حاصل از هر هکتار ۲۰۰ میلیون ریال است گفت: این در حالیست که این محصول در سال ۱۶۰ میلیارد ریال درآمد نصیب زعفران کاران تربت حیدریه می کند.

عباسپور افزود: هم اکنون حدود ۸۰ درصد نیروی کار شهرستان تربت حیدریه در حوزه های کشاورزی و باغی بویژه زعفران کاری فعالیت دارند.

وی گفت: این افراد در گستره ۹۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی و باغی این شهرستان اشتغال دارند.

تربت حیدریه با تولید ۳۱ نوع محصول باغی و ۳۷ نوع محصول زراعی به ترتیب رتبه های سوم و پنجم را در تولید این محصولات در استان دارد.

شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما – مورخ ۱۳۹۷/۰۳/۱۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.