زعفران خراسان رضوی در ۲۰ کشور جهان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خبرگزاری شبستان – تولید سالانه ۲۰۰ هزار کیلوگرم زعفران در ایران؛ کشور ما را در صدر تولید کنندگان و صادر کنندگان زعفران در جهان قرار داده است و هم اکنون بالغ بر ۳۵ کشور بطور مستمر و برنامه‌ای خریدار عمده زعفران می‌باشند. ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران (بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال) در این زمینه مقام اول را داراست. اسپانیا با تولید متوسط ۲۵ تن، مقام دوم و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان با تولید متوسط ۲۵ تن، مجموعاً مقام سوم را به خود اختصاص می‌دهند.

بنابراین گزارش، چندی قبل پایگاه خبری اتاق ایران در این باره صادرات زعفران ایرانی به نقل از سیدعلی حسینی، رئیس شورای عالی زعفران ایران نوشته بود: “پیش از دهه ۷۰، بازار زعفران در اختیار اسپانیا بود و اکنون در اختیار ایران است؛ اما اگر تولید و صادرات زعفران به درستی مدیریت نشود این امکان وجود دارد که دوباره ایران این بازار آماده را از دست بدهد.” بر اساس تدابیری که در این زمینه انجام شد امروز شاهد رشد صادرات زعفران هستیم و خراسان رضوی در صدر شهرهای صادرکننده این محصول قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید: مسعود عاطفی، ناظر گمرکات خراسان رضوی در این باره به ایرنا گفته است: “ظرف پنج ماه نخست امسال صادرات زعفران و پسته از این استان به خارج از کشور رشد چند برابری را نسبت به مدت مشابه پارسال نشلن می دهد. در این مدت ۴۲ هزار و ۱۱۷ کیلوگرم زعفران در بسته بندیهای بیش از ۳۰ گرم به ارزش ۶۰ میلیون و ۲۳۱ هزار دلار از طرق گمرکات و بازارچه های مرزی خراسان رضوی صادر شد. صادرات این میزان زعفران در مقایسه با مدت مشابه پارسال در وزن ۱۰۵ درصد و در ارزش ۱۱۵ درصد افزایش یافت. میزان صادرات زعفران در قالب بسته بندیهای ۱۰ تا ۳۰ گرم نیز در همین مدت هشت هزار کیلوگرم به ارزش ۱۲ میلیون دلار بود. این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال در ارزش ۶۶ درصد و در وزن ۶۷ درصد کاهش داشت.”

یادآور می شود: خراسان رضوی پنج گمرک شامل لطف آباد و باجگیران به ترتیب در شهرستانهای درگز و در سرخس با کشور ترکمنستان، دوغارون شهرستان تایباد در مرز افغانستان و نیز مشهد و همچنین دو بازارچه مرزی تایباد در مرز افغانستان دارد. افغانستان، ترکمنستان، امارات، عراق، تاجیکستان، اسپانیا، قزاقستان، چین، ازبکستان، قرقیزستان، هنگ کنگ، پاکستان، لبنان، ایتالیا، فرانسه، سوئد، کویت، قطر، هند و ترکیه کشورهای مقصد صادرات خراسان رضوی هستند. بیشترین میزان صادرات کالا به افغانستان با ۴۴۷ میلیون کیلوگرم به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار بوده و کشورهای ترکمنستان و امارات در رده های بعدی قرار دارند. صادرات کالا به هنگ کنگ، پاکستان، فرانسه و سوئد نسبت نیز به پارسال با رشد چند برابری مواجه بوده که یک موفقیت برای خراسان به شمار می رود./

منبع : خبرگزاری شبستان – مورخ ۱۳۹۵/۰۷/۰۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.