زعفران در افغانستان گران شد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

وزارت زراعت و آبیاری افغانستان از صادرات ۹۰ درصدی زعفران تولیدی این کشور و همچنین افزایش ۷۰ درصدی نرخ این محصول خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از کابل، در حال حاضر بهای هر کیلوگرم زعفران در بازارهای افغانستان از ۴۰ ‌هزار افغانی (۷۰ میلیون ریال) به ۷۰ هزار افغانی ( ۱۲۰ میلیون ریال ) افزایش یافت.
اتحادیۀ ملی زعفران کاران این کشور، دلیل افزایش بهای زعفران را صادرات این کالا به بازارهای جهانی و کاهش عرضه آن در بازارهای داخلی اعلام کرد.
وزارت زراعت و آبیاری افغانستان با انتشار آماری تاکید دارد در چهار ماهه نخست سال جدید میلادی، بیش از ۲۵ میلیون دلار زعفران به ۱۷ کشور جهان صادر شده است. هند و عربستان سعودی از بزرگترین خریداران زعفران افغانستان هستند.
افغانستان کشت زعفران را از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز کرد و بعد از آن تا هر سال تولید این محصول رو به افزایش است و سال زراعی گذشته این رقم به مرز نزدیک به ۱۴ هزار کیلوگرم رسید.
به گزارش ایرنا، کشت زعفران نخست به عنوان محصول جایگزین برای ترغیب کشاورزان افغانستان پیشنهاد شد تا جای گیاه خشخاش که پایه تولید مواد مخدر است قرار گیرد و با برداشت ۵۰۰ کیلوگرم در سال نخست گام اول برداشته شد و در سال ۲۰۱۴ میلادی میزان تولید زعفران به بیش از دو هزار کیلوگرم رسید.
از آن سال کار آموزش کشاورزان برای کاشت زعفران به صورت جدی آغاز شد که توزیع پیاز آن در استان های دیگر افغانستان و آموزش کشاورزان در این راستا تشدید شد و در حال حاضر در ۳۳ استان افغانستان زعفران کشت می شود.
گزارش هایی هم در افغانستان و ایران منتشر شده است که زعفران ایرانی به افغانستان قاچاق می شود و از این طریق به کشورهای دیگر صادر می شود که باعث نگرانی دولت های ایران و افغانستان شده است.
افغانستان برای رشد سهم خود در تجارت حوزه کشاورزی خود و صادارت میوه های تازه و خشکبار از جمله زعفران و «چلغوز» اقدام به راه اندازی دهلیزهای هوایی به کشورهای هند، ترکیه، اروپا، عربستان، قزاقستان و چین کرده است و در آذر ماه آخرین دهلیز هوایی به سمت چین گشوده شد و با ارسال ۱۵ تن چلغوز افتتاح شد.
بر اساس گزارش وزارت کشاورزی افغانستان قرار بود طبق طرح بلند مدتی افغانستان طی پنج سال آینده به تولید ۱۴ تن زعفران در سال برسد اما در سال زراعی ۱۳۹۷ پیش از پایان برنامه پنج ساله این هدف محقق شد.
وزارت کشاورزی افغانستان هم چنان به روند توزیع پیاز زعفران بین کشاورزان و تلاش برای افزایش مزارع این گیاه ادامه می دهد.

ایران به عنوان نخستین تولیدکننده زعفران در جهان باید در این مورد تامل کند و با استفاده از تجارب بیشترش به بهبود روند تولید و ارتقای بسته بندی بپردازد تا در رقابتی سالم بتواند سهم بازار خویش را حفظ کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.