زعفران را این گونه مصرف کنید

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

یک متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در کشورهای در حال توسعه و توسط صنعتگران از زعفران برای رنگ پارچه به مقدار زیاد استفاده می شود، گفت: در فرهنگ عام، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، کاربرد دارد و در گزارش های داستان گونه مربوط به مناطق استوایی آسیا، از خمیری نام برده شده که مخلوطی از زعفران و چوب صندل است و این خمیر امروز همچون گذشته به صورت مرهمی آرامبخش برای پوست های خشک مصرف می شود.

دکتر محمد حسین صالحی سورمقی با بیان اینکه زعفران در تغذیه به عنوان معطر کننده، طعم دهنده و رنگ کننده نیز کاربرد بسیاری دارد و باعث ایجاد رنگ زرد طلایی خوش رنگ، بوی مطبوع و مزه ای خوب در غذاها می شود، گفت: ترکیبات زرد رنگ و محلول در آب زعفران به دلیل مشتقات کروستین و ترکیبات تلخ آن پیکروکروسین و ترکیب معطر آن سافرانال است. همچنین در کلاله زعفران حدود ۱۰ درصد روغن ثابت وجود دارد که شامل اسید اولئانولیک بوده و ریبوفلاوین از دیگر ترکیبات موجود در زعفران است.

استاد دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بهترین شیوه مصرف زعفران، آسیاب کردن آن است، اظهار کرد: پودر هر گیاهی با راندمان و درصد بیشتری، ترکیبات خود را آزاد می کند و وقتی زعفران را آسیاب و سپس استفاده می کنید، بیشترین بهره را از ترکیبات موجود در آن می برید.

این متخصص فارماکوگنوزی با اشاره به اینکه کلاله های زعفران بافت ظریفی دارند و در آب ولرم یا جوش، به سرعت ترکیبات موجود در آن آزاد می شود و به این ترتیب می توان بیشترین بهره را از خواص آن برد، گفت: به هیچ وجه نباید برای رنگ دهی بیشتر و آزاد شدن ترکیبات آن، زعفران را روی حرارت مستقیم قرار داد. کافی است که زعفران آسیاب شده را در یک لیوان آب جوش یا آب ولرم ریخته و برای مدت کمی آن را دم بگذارید و به اصطلاح گرما دهید.

چنانچه زعفران مستقیماً در غذا ریخته شود و مدتی روی حرارت مستقیم باشد، به این ترتیب از آثار و خواص این گیاه کاسته می شود در حالی که باید برای رنگ و طعم دهی به غذاها زعفران در لحظه آخر ریخته شود و تحت همان گرمای غذا، حرارت ببیند تا ترکیبات موجود در آن آزاد شود./

منبع : خبرگزاری آکا ایران – مورخ ۱۳۹۶/۰۳/۰۷

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.