زعفران؛ محصولی اقتصادی و مناسب برای دوران خشکسالی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زعفران از جمله محصولات کشاورزی است که علاوه بر درآمدزایی بالا و قابلیت صادرات، در دسته کشت های کم آب قرار دارد.

با توجه به سیاست اتخاذ شده دولت در بخش کشاورزی، مبنی بر تغییر الگوی کشت و حذف محصولات کشاورزی ‘ آب بَر ‘ کشت زعفران در زمره یکی از بهترین گزینه ها قرار می گیرد.
زَعفَران عربی‌شده واژه ‘ زَرپَران ‘ با نام علمی Crocus sativus، گیاهی از تیره زنبقیان و سرده زعفران است.
این گیاه نه تنها به آب زیاد نیاز ندارد بلکه از لحاظ اقتصادی نیز مزیت های فراوانی دارد.
زعفران از دیرباز تاکنون به عنوان گران قیمت ترین چاشنی غذا و خوراک مورد استفاده قرار گرفته و در کشور ما و عرصه جهانی به ‘طلای سرخ’ شهرت دارد.
این محصول نه تنها در غذا و خوراک مصرف داشته، بلکه در صنایع رنگ سازی، مصارف پزشکی و داروسازی نیز نقش بسزایی دارد و به عنوان ماده ای شادی آور و ضد افسردگی در طب سنتی و داروسازی نوین شناخته شده است.
زعفران، محصولی است که در فصل پاییز و زمستان رشد می کند، فصولی که بطور طبیعی شاهد افزایش بارندگی و کاهش تبخیر آب است.
این گیاه بعد از اینکه کاشته شد و محصول داد حداقل تا ۱۰ سال نیاز به کشت مجدد ندارد و هرساله می‌توان از آن محصول برداشت کرد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در گفتگو با ایرنا پیرامون وضعیت کشت زعفران در این استان، می گوید: استان اصفهان رتبه چهارم تولید زعفران را در میان دیگر استان ها دارد.
احمدرضا رییس زاده عنوان کرد: سطح زیر کشت زعفران در استان اصفهان در سال گذشته برابر ۷۰۸ هکتار بوده و از این سطح، سه هزار و ۹۰۷ کیلوگرم زعفران بدست آمده که نشان دهنده عملکرد بالای ۶ کیلوگرم در هکتار این محصول است.
وی افزود: این موضوع نشان دهنده عملکرد بالاتر این استان از متوسط عملکرد کشوری است.
رئیس زاده گفت: سطح زیر کشت زعفران در اصفهان در سال ۹۳ برابر ۶۱۷ هکتار بوده و با رشد ۱۵ درصدی در سال ۹۴ مواجه شده است.
وی اعلام کرد: در سال جاری استقبال مناسبی برای افزایش سطح زیر کشت این محصول وجود داشته و سطح زیر کشت استان اصفهان با ۵۰ هکتار افزایش به رقم ۷۵۸ هکتار رسیده است.
رییس زاده، از دلایل گرایش به کشت زعفران در چند ساله اخیر را نیاز آبی در فصل پائیز و زمستان (در زمانی که سایر محصولات زارعی و باغی نیازمند آب نیستند) و درآمد­زایی به نسبت مناسب با استفاده از نیروی کارِ خانوار عنوان کرد.
وی گفت: چهار هزار و ۱۰۰ بهره ­بردار و سه تعاونی در سطح مزارع زعفران استان به فعالیت مشغول هستند.
رییس زاده شهرستان های نظنز، تیران و کرون، نجف آباد، کاشان، شاهین شهر و میمه، نائین و خور و بیابانک را به عنوان مناطق با بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان بیان کرد.
وی تصریح کرد: این محصول با قیمت هر کیلوگرم بطور متوسط هشت میلیون تومان بفروش می رسد.
با یک برنامه‌ریزی مشخص می‌توان کشت زعفران را در استان اصفهان توسعه داد و به یک تغییر الگوی کشت مناسب با استفاده از محصولات کم آب دست یافت.
کشت این محصول علاوه بر درآمدزایی برای هر خانوار و اشتغال زایی برای دیگر افراد، دارای مزیت برای تجارت خارجی است و در زمانی که استان اصفهان با چالش بیکاری و بحران آب دست و پنجه نرم می کند، روی آوردن به کشت محصولاتی از این دست راهکاری مقرون به صرفه و ضروری به نظر می رسد.
علاوه بر ترویج و تشویق کشاورزان، توسعه صنایع وابسته بویژه بسته بندی از جمله اقدام هایی است که به توسعه و تقویت کشت و رونق بازار داخلی و خارجی زعفران تحقق می بخشد.
این محصول بصورت خشک، فاسد شدنی نیست و برای دراز مدت قابل نگهداری است و همین امر مزیتی دیگر برای زعفران رقم زده است.
مجموع تولید سالانه زعفران در جهان ۲۳۰ تن عنوان شده که حدود ۱۷۰ تن آن در خراسان به دست می‌آید و بقیه بطور عمده در اسپانیا، یونان، مراکش، هند و افغانستان تولید میشود./

منبع : اکونیوز – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.