زعفران گران شد/ رشد صادرات طلای سرخ ایران به اقصی نقاط جهان

عضو شورای ملی زعفران، گفت: جوسازی و اظهارنظرهای غیر کارشناسی افراد سودجو، منجر به افزایش ۱۵۰ هزار تومانی نرخ زعفران در بازار شد.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش ۱۵۰ هزار تومانی نرخ طلای سرخ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۳ میلیون و حداکثر ۵ میلیون و ۳۰۰ تا ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به دلایل گرانی زعفران در روزهای اخیر، افزود: از ماه‌های گذشته برخی افراد سودجو اقدام به خرید و انباشت زعفران در انبارها کردند که هم اکنون با جوسازی، اظهارنظرهای غیر کارشناسی و آشفتگی بازار، قصد دارند بیشترین سود را عاید خود کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند.

حسینی با پیش‌بینی قیمت زعفران در بازار، گفت: با توجه به گردش ضعیف مالی، مشکلات نقل و انتقال پول و فراوانی توزیع و رصد لحظه‌ای بازار توسط خریداران پیش‌بینی می‌شود که اتفاق خاصی در بازار رخ نخواهد داد.

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به آخرین وضعیت صادرات طلای سرخ، تصریح کرد: صادرات زعفران روند عادی خود را طی می‌کند و شواهد حاکی از آن است که صادرات در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ماقبل خود رشد داشته،  اما تا کنون گمرک آمار رسمی را اعلام نکرده است.

به گفته وی، با توجه به کمبود منابع آبی و سازگاری زعفران با کم آبی و افزایش خودکار سطح زیر کشت چاره ای جز ایجاد بازارهای جدید نداریم.

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۷/۰۱/۱۹