زیان ۱۲۰ میلیارد ریالی زعفران کاران گناباد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: کاهش قیمت زعفران در سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۲۰ میلیارد ریال زیان به زعفرانکاران این شهرستان وارد کرده است.

علیرضا حسین زاده روز چهارشنبه در حاشیه کارگاه آشنایی زعفران کاران گناباد با بورس کالای زعفران ایران افزود: قیمت هر کیلو زعفران خشک در سال جاری به ۴۳ میلیون ریال رسیده که نسبت سال گذشته ۲۵ درصد کاهش دارد.
وی اظهار کرد: سال گذشته به دلیل خشکسالی، سرمازدگی و آفات میانگین برداشت زعفران در این شهرستان به ۲/۵ کیلو در هکتار کاهش یافت که حدود ۲۰۰ گرم کمتر از میانگین استانی آن است.
وی با اشاره به برداشت حدود ۹ تن زعفران خشک از سطح ۳۵۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان گفت: مشکل بزرگ زعفرانکاران در سال گذشته نیز کاهش قیمت آن بود که باعث کاهش استقبال از کاشت این محصول در سال جاری و ثابت ماندن سطح زیر کشت آن شد.
حسن زاده هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی کشاورزان و دست اندرکاران تولید و عرضه زعفران با بورس کالای زعفران ایران ذکر کرد و افزود: با استفاده از بورس کالای زعفران ایران، امکان فروش محصولات به قیمت واقعی برای تولیدکنندگان محصول فراهم می شود.
وی کاهش مشکلات بهداشتی، امنیتی و هزینه های نگهداری زعفران را نیز از دیگر مزایای بورس کالای زعفران دانست و اظهار کرد: با عرضه زعفران در بورس کالا محصول با کیفیت مطلوب از کشاورز دریافت و به مصرف کننده می رسد.
کارشناس توسعه کالا بورس کالای زعفران ایران نیز آشنا نبودن کشاورزان با روش های عرضه زعفران در بورس را از مهمترین مشکلات آنان ذکر کرد و گفت: برای آشنایی کشاورزان با این روش ها، جلسات توجیهی و آموزشی در شهرستان های استان خراسان برگزار می شود.
مصطفی معظمی افزود: در صورت ورود و عرضه زعفران توسط تولیدکنندگان به بورس کالای زعفران، تقاضا نیز ایجاد می شود که این فرایند به ایجاد قیمت عادلانه و منصفانه برای زعفران و افزایش نقش تولیدکنندگان در تعیین قیمت آن کمک می کند.
وی اظهار کرد: مهمترین مزایای بورس کالای زعفران، کشف قیمت واقعی و عادلانه برای تولید کننده، حذف واسطه ها در فروش محصول و ایجاد بازار مطمئن برای خریداران و صادرکنندگان زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی ایران است./

منبع : خبرگزاری ایرنا – مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۹

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.