اقتصاد کشاورزی زعفران باید ساماندهی شود

ایرانا :جمهوری اسلامی ایران در تولید زعفران رتبه برتر دنیا را دارد و توسعه زراعت آن باید متناسب با نیاز بازار داخلی و صادرات ساماندهی شود تا از لحاظ اقتصادی توجیه داشته باشد.

به گزارش ایرانا ،آقای امیری از مسئولان تشکل های بخش خصوصی در حوزه زعفران گفت: در سالهای اخیر کشت زعفران به ٢٢ استان رسیده است و باید طوری برنامه ریزی شود که نوسان قیمت ها و افت نرخ ها به کشاورزان خسارت وارد نکند.
وی افزود: ظرفیت بازار جهانی برای زعفران حداکثر ١۵۰ تن است و اگر تولید زعفران ایران به ٢۰۰ تا ٣۰۰ تن برسد از لحاظ تنظیم بازار و ساماندهی قیمت ها با مشکل مواجه خواهیم شد.
امیری گفت: ایران از لحاظ بسته بندی وضعیت بسیار خوب دارد و می تواند در بازارهای جهانی رقابت کند و علت اینکه بخشی از زعفران ایران خریداری و در اسپانیا بسته بندی می شود این است که آنها به دلیل حفظ ثبات قیمت در ابتدای فصل برداشت بخش زیادی از زعفران تولیدی را خریداری می کنند و سپس متناسب با نیاز بازار بسته بندی و عرضه می کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه در ایران نوسان قیمت ها باعث شده است که نتوانیم بازارهای پایداری برای صادرات داشته باشیم.
امیری واردات هرگونه زعفران چینی را رد کرد و گفت: چین باتوجه به اینکه این محصول را تولید می کند سالهاست که اجازه صادرات به این کشور را هم نمی دهد و اینکه رسانه ها اعلام کردند چین واردات زعفران ایران را ممنوع کرده است یک نوع جوسازی است چون قبلا هم این ماموریت بوده است و چین برای حمایت از تولید داخل اجازه واردات زعفران خارجی را نمی دهد.
وی افزود: در ٣ ماه نخست امسال ٣۵ ماه تن زعفران به ارزش ۵۰ میلیون دلار صادر شده است که معادل مدت مشابه پارسال است.
وی با بیان اینکه ایران بزرگترین تولید کننده زعفران است ، گفت: سالانه ١۰۰ تا ١۵۰ تن زعفران صادر می شود .
وی گفت: صادرات زعفران به ۴٧ کشور در ۵ قاره دنیا انجام می‌شود و ایران رتبه نخست را دارد.
بخش عمده‌ای از زعفران ایران به اسپانیا صادر و با بسته بندی‌ های ویژه و برندهای اسپانیایی در دنیا عرضه می‌شود.
٨۰ تا ٩۰ درصد از صادرات زعفران ایران از خراسان رضوی تامین می‌شود.
نام خراسان رضوی به عنوان رویشگاه اصلی و تاریخی زعفران جهان در کنار مشهورترین زعفران دنیا قرار دارد.
شهرستان‌های کاشمر، باخرز، گناباد و غیره جزو بهترین تولید کننده‌های زعفران استان خراسان رضوی است.
تولید زعفران در دو استان خراسان رضوی و سپس خراسان جنوبی به دلیل سازگاری این محصول با اقلیم خشک و کویری صرفه اقتصادی خوبی برای کشاورزان این مناطق دارد.
در استان‌های خراسان شمالی، کرمان، یزد، اصفهان، فارس، قم، گلستان و غیره نیز زعفران در سطح  بسیار کم کشت می‌شود.
زعفران گیاه چند ساله‌ای است که از طریق بنه یا پیاز تکثیر می‌شود و دوران رشد آن از ماه اول پاییز آغاز شده و تا نیمه آذر ماه به دوران بهره‌برداری می‌رسد.
گیاه به رشد خود تا پایان فروردین ادامه می‌دهد و از نیمه دوم تا آخر اردیبهشت ماه به خواب تابستانی می‌رود و تابستان نیز به آبیاری یا عملیات زراعی نیاز ندارد./

منبع : ایرانا – مورخ ۱۳۹۵/۰۵/۱۶