سهم ۵۰۰ میلیون دلاری ایران از گردش مالی ۸ میلیارد دلاری زعفران در جهان

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، گفت: در کل دنیا گردش مالی زعفران ۸ و ۶ دهم میلیارد دلار در نظر گرفته شده اما علیرغم اینکه ۹۰ درصد زعفران جهان در کشور ایران تولید می‌شود سهم ما کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است.

سعید باستانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شرایط و موانع پیش روی تولید و صادرات زعفران در کشور، اظهار داشت: زعفران ایران گسترش بسیار زیادی در مناطق مختلف کشور داشته است به صورتی که ۶۰ نفر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در مناطق خود دارای کشت زعفران هستند.

خرید تضمینی زعفران برای اولین در کشور آغاز شده است

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زعفران یکی از ۵ قلم کالای صادراتی ارز آور کشور است، گفت: با توجه به ارز آوری زعفران باید سیاست گذاری لازم بر روی این محصول صورت بگیرد، سیاست گذاری بر روی محصول زعفران در سال گذشته این بود که وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان تعاونی روستایی خرید تضمینی زعفران را برای اولین بار آغاز کرده است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زعفران‌های خریداری شده دارای برچسب مشخص و آزمایش‌های لازم نیز بر روی آنها صورت گرفت، ادامه داد: بعد از خرید تضمینی مقرر شد پول کشاورزان در دو مرحله پرداخت شود ۴۰ درصد قبل از آزمایش محصول و ۶۰ درصد بعد از گذشت ۳ ماه پرداخت شود.

۶۰ تن زعفران به‌صورت تضمینی خریداری شده است

وی با تاکید بر اینکه اکنون زمانی پرداخت مطالبات ۶۰ درصدی کشاورزان فرا رسیده و امیدواریم این طرح که به‌خوبی آغاز شده است ادامه داشته باشد، عنوان کرد: سازمان تعاون روستایی ۶۰ تن از حدود ۳۰۰ تن زعفران تولیدی را خریداری کرده، بخشی از این زعفران در منازل و بخشی دیگر صادر شده است، ۷۰ تن زعفران طبقه بندی شده با کیفیت خوب در دست تعاون روستایی قرار دارد.

باستانی، گفت: برای نظام‌مند کردن حوزه زعفران کشور باید مصرف داخل کشور مدیریت شود، سرانه مصرف زعفران در کشور برای هر نفر یک گرم است که این میزان حدود ۸۰ تن می‌شود، بخشی دیگر از زعفران مصرف خوراکی خارج از کشور است که به‌صورت بسته‌های یک کیلوگرمی برای رستوران داران و یا یک گرمی برای خانواده‌ها صادر می‌شود، بخش دیگر نیز از بازار زعفران به عنوان پایه دارویی استفاده می‌شود که این بخش از بازار زعفران نیاز به تکنولوژی دارند و باید با همکاری خارجی‌ها اقداماتی صوت بگیرد.

ردیف بودجه‌ای برای طرح جامع زعفران در نظر گرفته نشده است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای مدیریت بازار زعفران به طرح جامع زعفران نیاز داریم و باید برای آن ردیف بودجه در نظر گرفته شود، ادامه داد: علی رغم اینکه طرح جامع زعفران مصوب هیات وزیران است اما هنوز سازمان برنامه و بودجه به آن ردیفی را اختصاص نداده است.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید صندوق حمایت از زعفران را راه‌اندازی کنیم تا در ذیل آن صنایع وابسته به این محصول را به عنوان یکی از اقلام صادراتی ارز آور کشاورزی مدیریت کنیم و ارزش افزوده را افزایش دهیم.

ایران تنها ۵۰۰ میلیون دلار از گردش مالی ۸ میلیارد دلاری زعفران سهم دارد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در کل دنیا گردش مالی زعفران ۸ و ۶ دهم میلیارد دلار در نظر گرفته شده اما علیرغم اینکه ۹۰درصد زعفران جهان در کشور ایران تولید می‌شود سهم ما کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است، خاطرنشان کرد: پایین بودن سهم ایران از گردش مالی زعفران در دنیا نشان می‌دهد که به ارزش افزوده زعفران توجه نکرده‌ایم، صنعت زعفران با اشتغال‌زایی بالا و تناسب اقلیمی نیازمند یک راهبرد و نقشه راه است./

منبع : خبرگزارزی مجلس – ۱۳۹۷/۰۱/۱۰

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.