سودجویان دنبال نا امن‌ کردن بازارِ طلای سرخ/ آزاد‌شدن واردات زعفران؛ “هیاهویی برای هیچ”

برای کشاورزان ایرانی، زعفران یک برگ برنده اقتصادی است اما در عین حال سودجویان به دنبال ناامن‌کردن بازارِ طلای سرخ خراسان هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد‌ مقدس، ایران بزرگترین کشور تولیدکننده زعفران در جهان است و جایگاه زعفران به عنوان یک محصول صادراتی مهم و ارزشمند در اقتصاد کشور و همچنین اقتصاد جهان کاملاٌ  آشکار است. برای کشاورزان ایرانی، زعفران یک برگ برنده اقتصادی است، به آب فراوان نیاز ندارد، کاشت و داشت و برداشت آن فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد، حمل و نقل آن گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری دارد.

بیش از ۱۰۰ هزار خانوار، به‌ویژه در خراسان، از این محصول روزگار می‌گذرانند اما با توجه به نبود زیربناهای صادراتی و تکنولوژی بسته‌بندی، حاصل دسترنج زعفران‌کاران خراسان غالبا به جیب واسطه‌های اسپانیایی و اماراتی ریخته می‌شود. در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر آزاد‌شدن واردات زعفران و پودر زعفران به‌گوش می‌رسد که منجر به اظهار‌نظرهای مختلف و تاثیرات منفی بر بر بازار شده است.

ایران یکه‌تاز در تولید زعفران دنیا، ناموفق در صادرات

از حدود ۴۰۰ تن زعفرانی که هر سال در جهان تولید می‌شود، چیزی معادل ۹۵ درصد یعنی حدود ۳۶۰ تُن آن در ایران به دست می‌آید و بقیه عمدتا در کشورهای  اسپانیا، یونان، مراکش، هند و افغانستان.

بر پایه همین آمار چیزی در حدود ۷۵ درصد این زعفران صادرات می شود. ایران بدون شک به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران دنیا با تولیدی بیش از ۹۰ درصد زعفران مصرفی دنیا و به‌دلیل تنوع آب و هوایی دارای زعفرانی به مراتب با کیفیت‌تر از لحاظ طمع و بو نسبت به دیگر کشورها است.

طی ۱۰ سال اخیر، میزان تولید زعفران ایران رشد قابل توجهی داشته که بخش گسترده‌ای از این تولیدات صادر می‌شود. متاسفانه به دلیل عدم وجود زیرساخت‌ها و برنامه ریزی این محصول مهم از فقدان شرایط مساعد جهت معرفی رنج می‌برد.

واردات زعفران تنها روی کاغذ امکان‌پذیر است

سیدعلی حسینی از اعضای شورای ملی زعفران در زمینه بحث واردات زعفران معتقد است اگر نگاه درستی به جدول توضیحات مربوط به واردات بیاندازید متوجه خواهید شد تعرفه واردات زعفران و پودر زعفران ۵۵ درصد است که در صورت اعمال هر مثقال زعفران وادراتی قیمتی بالای ۵۰ هزار تومان خواهد داشت.

وی ادامه می‌دهد: جدا از این مسئله بحث تائید استاندارد نیز مطرح است که با توجه به کیفیت زعفران ایرانی، بسیاری از زعفران‌های کشورهای دیگر بخواهند وارد ایران شوند از لحاظ استاندارد تائید نمی‌شوند. قانون تجارت واردات و صادرات چیز دیگری است و بحث بازار مسئله دیگر. این آزادشدن واردات زعفران هیچ خللی به بازار ما وارد نخواهد کرد چون عملا روی کاغذ تنها امکان‌پذیر است و در عمل منطقی به نظر نمی‌رسد.

منبع : خبرگزاری تسنیم مورخ: ۱۳۹۶/۰۵/۰۳