شروع سرما و بارش ها کار برداشت زعفران را در کامیاران ناتمام گذاشت

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سنندج – ایرنا- رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کامیاران با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار کار کاشت و برداشت زعفران در کامیاران انجام شده است گفت: با شروع سرما و بارش ها کار برداشت این محصول در شهرستان ناتمام مانده است.

بهرام کوشکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای نخستین بار در شهرستان کامیاران در مرکز جهاد کشاورزی دهستان شاهو در سطح یک هکتار زعفران کاشت و برداشت شد.
وی اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های سال های گذشته و شرایط مساعد منطقه جهت کشت زعفران و همچنین نیاز آبی کمتر آن در سطح حدود یک هکتار زعفران در روستای ورمهنگ کشت گردید.
کوشکی با بیان اینکه از نظر اقتصادی این محصول پنج برابر کاشت گندم در هر هکتار درآمد دارد اضافه کرد: از متقاضیان کاشت گیاهان دارویی و به ویژه زعفران دعوت می شود با مراجعه به مرکز جهاد کشاورزی تابعه و مدیریت شهرستان در راستای افزایش کشت این محصولات در شهرستان اقدامات لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه سرمای هفته گذشته کار برداشت زعفران را متوقف کرد گفت: با توجه به اینکه در این یک هکتار ۲ کیلوگرم زعفران برداشت شده است، اگر سرما مانع نمی شد در این یک هکتار بیش از ۳ کیلوگرم زعفران برداشت می شد.
رئیس جهاد کشاورزی کامیاران با اشاره به اینکه بیشتر عملکرد این محصول از سال سوم به بعد می باشد افزود: طبق برآوردهای انجام شده متوسط درآمد خالص از سال سوم تا سال دهم ۴۰۰ میلیون ریال خواهد بود.
به گفته او زعفران در شهرستان کامیاران سال ۹۴ در سطح یک هکتار کشت و در دهم مهر آبیاری و ۱۰ آبان ماه برداشت آن شروع شد که با وجود سرمای هفته گذشت کار برداشت ناتمام مانده است.
کوشکی در پایان با بیان اینکه کاشت یک هکتار زعفران نیازمند ۴ تن پیازه زعفران می باشد اضافه کرد: این مزرعه با نظارت کارشناسان این مدیریت به صورت الگویی کشت و برنامه ریزی لازم برای بازدید کشاورزان پیشرو از زمان کاشت تا برداشت محصول صورت گرفته است.
وی در پایان اضافه کرد: از تمامی کشاورزان که راغب به کشت زعفران در اراضی کشاورزی خود هستند می توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی و پس از آموزش‌های لازم، پیازچه مرغوب و سالم برای کشت در مزارع خود تحویل کشاورزان را دریافت کنند و جهاد کشاورزی از کشاورزان استقبال و حمایت لازم را انجام خواهد داد./

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) – مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۳

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.