فعالان حوزه زعفران: کاهش ۵۰۰ هزار تومانی خرید زعفران مشکوک است

یکی از تولیدکنندگان و فروشندگان زعفران معتقد است که با شروع فصل زعفران ، شرکت های سود جو برای کسب سود بیشتر و نادیده گرفتن زحمات و مخارج کشاورز قیمت خرید را کاهش می دهند.

شادمهر روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا با اشاره به کاهش حداقل ۵۰۰ هزارتومانی قیمت زعفران در هر کیلوگرم همزمان با آغاز خرید حمایتی و توافقی زعفران توسط شرکت تعاونی روستایی اظهار کرد: به نظر می رسد با ورود تعاونی های خرید که توانستند در روزهای اول با افزایش قیمت تاثیر گذار باشند، اما شرکت های بزرگ ( که تعیین کننده قیمت بازار هستند ) تعاونی را موی دماغ خود می بینند و سعی دارند با ترفندهایی از فروش زعفران کشاورزان به تعاونی ها جلوگیری کنند.

به گفته وی تعاونی کف قیمتی خرید را ۴ میلیون و ۳۰۰ و سقف قیمت را ۵۷۰۰ برای نگین سوپر قرار داده است و ضمنا در هر دو روش قطعی و امانی خرید بصورت اقساطی انجام می شود، یعنی ۳۰ درصد یا ۴۰ درصد قیمت زعفران به کشاورز پرداخت می شود و الباقی بعد ۳ الی ۴ ماه پرداخت می شود .

شهادمهر تصریح کرد : شرکت های بزرگ در روزهای اول اجرای این طرح با مقداری افزایش قیمت ها به گونه ای که خرید نقدی آنها بر قیمت خرید اقساطی تعاونی چربش داشته باشد، عملا تلاش کردند تعاونی ها را از دور رقابت خارج کنند.

به گفته وی، اتفاقی که ما پیش بینی کرده بودیم و همین گونه هم شد، کمترین اثر حضور سازمان جهت خرید محصول این بوده است که جو رقابتی بین شرکت ها و سازمان تعاون ایجاد کرد و همین رقابت در روزهای اولیه نمود پیدا کرده است و اثر مثبت خود را گذاشته است.

این فعال بازار زعفران اذعان می کند که البته تعاونی به مثابه ی یک پشتیبان و با هدف جلوگیری از کاهش مداوم قیمت ها و حمایت از کشاورز وارد گود شده است تا هر زمان لازم دید از سودجویی بیش از حد شرکت های صادراتی جلوگیری کند و بنظر می رسد در این راه موفق نیز بوده است.

شادمهر با اشاره به اینکه البته بنظر می رسد حضور تعاونی جهت خرید محصول با قیمت های ثابت ، شوک مثبت برای افزایش بیش از پیش قیمت ها را می گیرد تاکید کرد: البته بعد از این روزهای اولیه، متاسفانه در روزهای اخیر مجددا کاهش ۵۰۰ هزارتومانی را شاهد هستیم که تقریبا خلاف بازار است و ظاهر دست های پشت پرده به دنبال حذف تعاونی ها از مسیر بازار هستند.

تعدادی از تجار فعال در بازار زعفران تربت حیدریه در گفتگو با ایرنا اعلام کردند متاسفانه چند روزی است که شاهد افت و کاهش قیمت زعفران تا میزان ۵۰۰ هزارتومان در هر کیلوگرم هستیم و هم اینک خرید از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان هستیم و این در حالیست که در سال گذشت در همین مدت قیمت زعفران بیش از ۵ میلیون تومان بوده است.

از سوی دیگر عده ای کشاورزان و فروشندگان زعفزان با اذعان به کاهش حداقل ۳۰ درصدی تولید زعفران تصریح می کنند که کاهش قیمت فعلی در بازار نشان از وجود نوعی توطئه ، فرصت طلبی و سودجویی توسط دلالان دارد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه در همین خصوص بیشتر اشاره کرده بود که همه ساله و در فصل برداشت زعفران، عده ای فرصت طلب در تلاش هستند تا منافع واقعی این محصول گران قیمت نصیب کشور و به خصوص کشاورزان نشود.

احمدعلی موهبتی اعلام کرده بود که بنا ندارم این عارضه را به گردن فرد حقیقی و حقوقی خاص بیاندازم، اما واقعیت آن است بی توجهی سال های گذشته به زعفران که مهمترین شاخص و مزیت اقتصادی منطقه است، چرخش مالی این محصول را برای تولیدکنندگان واقعی اش، با مشکل مواجه کرده است.

یکی از شاخص ترین محصولات کشاورزی منطقه تربت حیدریه زعفران است و شهرستان های زاوه و تربت حیدریه با داشتن بیش از ۲۰ هزار هکتار کشتزار زعفران، خود را به عنوان پایتخت زعفران ایران و جهان مطرح کرده اند./

منبع : خبرگزاری ایرنا- مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۶