صادرات فله ای زعفران نداریم

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
در حالیکه همواره صادرات فله زعفران ازایران مورد انتقاد منتقدین بوده نایب رییس شورای ملی زعفران بر این باور است که تمام زعفران‌هایی که از ایران صادر می شود همه بسته بندی است و صادرات فله ای نداریم.

غلامرضا میری “نایب رییس شورای ملی زعفران”در گفتگو با خبرنگار جام جم آنلاین در پاسخ به این پرسش که چه میزان از زعفران هایی که صادر می شود به صورت فله است گفت: ما صادرات فله ای نداریم بلکه همه در بسته بندی و و اوزان مشخص شده صادر می شود،‌ مثلا زعفران از دو دهم گرم تا ۵۰۰ گرم بسته بندی شده و بیشتر از ۵۰۰ گرم به بالا اجازه صادرات نداریم، در واقع زعفران اصلا فله ای صادر نمی شود و هیچ وقت هم فله ای صادر نمی شده است، منظور کسانی که می گویند فله ای صادر می شود همین بسته های ۵۰۰ گرمی است.

وی افزود: بسته های ۵۰۰ گرمی شاید بخشی بعد از صادر شدن در بسته بندی های کوچکتر در مغازه های کشورهای مبدا عرضه شود اما بخش عمده از آن مصارف صنعتی دارد، چون در دنیا زعفران را مثل ما مصرف نمی کنند مصرف صنعتی دارد، در اروپا بنا به گفته خودشان برای هر خط تولیدی ۵ کیلو زعفران لازم دارند، بنابراین برای چنین مصارفی دیگر بسته یک گرمی،‌ دو گرمی خریداری نمی کنند و بسته های ۵۰۰ گرمی خریداری می کنند. در دنیا زعفرانی که ما صادر می کنیم ۲۰ درصد بسته بندی مجدد می شود و بقیه اش مصرف صنعتی دارد که به شکل ۵۰۰ گرمی است.

میری درباره تعداد علامت های استاندارد برای زعفران نیز گفت: در کشور حدود ۵۳ علامت استاندارد در زعفران وجود دارد که اکثریت در مشهد هستند. در کل زعفران هایی که دارای علامت استانداردندکیفیت لازم را دارند حتی اگر به عنوان برند سرزبانها نیفتاده باشند و شاید برخی از آنها حتی کیفیت بالاتری نسبت به برندها داشته باشند./

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.