صادرات فله ای و افول جایگاه جهانی ایران

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

اگرچه آمارها اقتصادی از سوی دولتمردان نشان می‌دهد که صادرات نسبت به گذشته رشد داشته است اما امروز در برخی از محصولات شاهد کاهش رشد صادرات هستیم.

 آمار ۵ ماهه اول سال در حوزه تجارت خارجی کشور بیانگر کاهش ۹/۵ درصدی صادرات نسبت به مدت است. اما در این میان محصولاتی هستند که با وجود اینکه در بازار جهانی از ارزش بالایی برخوردارند اما در کشور ما مورد اهمیت ویژه‌ای قرار نمی‌گیرند. دو محصول ناب ایرانی این روزها دیگر تاب و توان رقابت در بازار جهانی را ندارد.

زعفران و پسته ایرانی اگرچه کیفیت بسیاری دارند اما به برخی موانع و مشکلات موجب کمرنگ شدن جایگاه ایران در بازار بین المللی است. از یک سو محصول زعفران به دلیل صادرات فله ای و قاچاق با چالش‌های عمده‌ای روبه روست. در حالی ۹۵ درصد از زعفران جهان در ایران تولید می‌شود اما در بسیاری از موارد این زعفران به صورت فله‌ای به سایر کشورهای جهان از جمله اسپانیا صادر می‌شود و این کشور با بسته بندی جدید زعفران ایرانی را به نام خود به بازار جهانی عرضه می‌کند و این است سرنوشت تلخ این محصول و رنج تولیدکنندگان داخلی! اما در حالی ایران جایگاه ویژه‌ای تولید زعفران دارد اما به‌ دلیل نبود یک استراتژی صادراتی و فقدان بسته‌بندی مناسب، این جایگاه با مخاطراتی جدی روبه رو شده است.

این موضوع البته روز به روز موجب افول جایگاه زعفران ایرانی می شود. سایر صادرکنندگان جهان تنها زعفران ایرانی را بسته بندی می‌کنند و در این میان حتی رقابت زعفران های بسته بندی شده در کشورمان غیر ممکن می‌شود زیرا به آرامی نام ایران از روی زعفران ایرانی کنار زده می‌شود.

مرداد ماه امسال علی شریعت‌مقدم رئیس هیات‌مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران از کاهش صادرات زعفران و رکورد نسبی در بازار این محصول طی ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: در چنین شرایطی متاسفانه شاهدیم که زعفران ایرانی به افغانستان قاچاق می‌شود و از این کشور به مشتریان خارجی صادر می‌شود.

بحث قاچاق پیاز زعفران مدت‌هاست بر سر زبان‌ها افتاده و عده زیادی را نگران آینده این محصول با ارزش کشورمان کرده است. کارشناسان و مسئولان مختلف نیز طی این سال‌ها راهکارهای متفاوتی را در این زمینه ارائه کرده‌اند. اما پیمان یوسفی آذر، مشاور وزیر و مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، در مورد صادرات پیاز زعفران می‌گوید: بنده موافق این کار هستم و ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های موجود در این زمینه باید لغو و سیاست‌گذاری‌هایی که مربوط به حدود ۵۰ سال قبل است، باید کنار گذاشته شود. این موضوع باعث شد که در نیمه اول سال گذشته صادرات زعفران نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۴، با ۴ درصد کاهش مواجه شود./

منبع : روزنامه نصف جهان- مورخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۱

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.