صادرات ۱۸۵ میلیون دلاری زعفران طی سال جاری/ سهم ناچیز بزرگترین تولید کننده زعفران در بازارهای جهانی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

با توجه به صادرات ۱۸۵ میلیون دلاری زعفران طی هشت ماهه گذشته، همچنان حجم زیادی از این صادرات به صورت فله‌ای، خرد شده و ساییده نشده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، زعفران یکی از محصولات مهم صادراتی کشور است که نقش مهمی در افزایش صادرات غیر نفتی دارد و ارزآوری زیادی نیز برای کشور دارد.

حدود ۹۵ درصد تولید زعفران دنیا در ایران است و این ظرفیت بالقوه ای است که می توان از آن در اشتغالزایی نیز بهره برد.

اما با تمام این تفاسیر آنچنان که باید به این محصول در کشور ما از بعد تجارت و بدست آوردن بازارهای صادراتی توجه نشده و علی رغم اینکه زعفران دنیا را ایران تامین می کند اما هیچ برنامه ریزی درستی برای صادرات آن صورت نگرفته و همچنان اکثر این محصول به صورت فله ای به کشورهای دیگر صادر می شود ودر آنجا در بسته بندی جدید و شکیل به نام همان کشورها صادر می شود.

فرهاد سحرخیز عضو هیئت مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران در این باره گفت: ۷۵ درصد زعفران ایران به صورت فله و با بسته های کمتر از وزن ۱۰ گرم صادر می‌شود.

وی افزود: با وجود اینکه ایران بزرگترین تولید کننده زعفران به حساب می‌آید اما کشور اسپانیا بزرگترین صادر کننده زعفران بسته‌بندی در دنیا است و به خاطر دامپینگ‌هایی که انجام می‌دهد ایرانی‌ها توانایی رقابت با این کشور را ندارند.

یکی از راه های افزایش سهم کشور در تجارت زعفران برندسازی این محصول مهم است، محسن احتشام رئیس شورای ملی زعفران ایران در این باره اظهار کرد: با توجه به رقبای جدیدی که وارد کشت زعفران شدند بخش خصوصی و بخش دولتی باید در کنار یکدیگر به آن سمت حرکت کنند که تا دیر نشده زعفران ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران و تولید کننده کیفی‌ترین زعفران در دنیا معرفی و به جایگاه‌ یابی به حق خود برسد.

رئیس شورای ملی زعفران ایران با بیان اینکه برندسازی زعفران برای حضور قدرتمند در بازارهای جهانی ضروری است گفت: مزیت نسبی زعفران به مزیت رقابتی در سطح بازارهای جهانی تبدیل شود.

بر اساس آمار هشت ماهه گمرک در سال جاری، ۱۲۵ تن زعفران به خارج از کشور صورت گرفته است که ارزش ریالی آن ۷۴۲ میلیارد و ۵۴۲ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۶۴ تومان و ارزش دلاری آن هم ۱۸۵ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۵۰۶ دلار است.

زعفران ایران به حدود ۶۰ کشور صادر می‌شود که از مهم ترین این کشورها می توان از آلمان، اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، سوئد و فرانسه نام برد.

بر اساس آمار گمرک این میزان صادرات مربوط به زعفران فله، خرد شده و ساییده نشده است که همانطور که ذکر شد باید تدابیری در این باره اندیشیده شود تا ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران در دنیا در تجارت آن نیز جایگاه واقعی خود را دست یابد که بی شک این امر با برنامه ریزی و سرمایه گذاری در بخش بسته بندی و ایجاد برند میسر می شود.

منبع : خبرگزاری میزان – مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.